Sprague-dawley sıçanlarda oluşturulan yanık yara modelinde origanum majorana (beyaz kekik/alanya kekiği) bitkisinden elde edilen esansiyel yağın mrsa ile enfekte yaralar üzerindeki tedavi edici etkilerinin in-vivo ve in-vitro yöntemler kullanılarak araştırılması
Investigation of the therapeutic effects of essential oil from origanum majorana (white oregano / Alanya oregano) on burn-injured wounds in sprague-dawley rats using in-vivo and in-vitro methods
- Tez No: 694479
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE GÜLLÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu çalışmada Alanya ve çevresinde yanık yaralarının iyileştirilmesi için kullanılan Origanum majorana L. esansiyel yağının sıçanlarda oluşturulan temiz ve MRSA ile kontamine edilmiş yanık yaralarındaki antimikrobiyal ve yara iyileştirici özelliğinin invitro ve in-vivo yöntemler kullanılarak araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma kapsamında Origanum majorana L. bitkisi 2 farklı zamanda toplanarak esansiyel yağ analizi gerçekleştirilmiştir. Esansiyel yağların içerik analizi yapıldıktan sonra in-vitro antimikrobiyal aktiviteleri değerlendirilmiştir. İn-vitro deneyler kapsamında hücre kültürü doz çalışmaları ve hücre kültürü yara modeli gerçekleştirilmiştir. 60 sprague-dawley sıçan 10 gruba ayrılarak yanık yara modeli oluşturulmuştur. Temiz yanık yarası olan gruplar ve MRSA ile kontamine yanık yarası olan grupların iyileşme düzeyi 28 gün boyunca takip edilmiştir. 28 günün sonunda kan, doku ve yara sürüntüsü alınmıştır. Mikrobiyolojik, biyokimyasal, histopatolojik ve immünohistokimyasal yöntemler kullanılarak örneklerde yara iyileşme düzeyi ve inflamasyon parametreleri araştırılmıştır. Bulgular: Esansiyel yağlar in vitro deneylerde kullanılan tüm patojen bakterilere karşı antimikrobiyal etki göstermiştir. Hücre kültürü yara modelinde yaranın daha hızlı ve yoğun şekilde kapanmasını sağlamıştır. Sıçanlarda oluşturulan yara modellerinde düşük doz (500 µl/ml) ve yüksek doz (1000 µl/ml) esansiyel yağ grupları hem temiz hem MRSA ile kontamine yara gruplarında pozitif kontrol ve sham grubundan daha hızlı yara kapanması sağlamıştır. Yüksek doz esansiyel yağ grupları ise yanık kremi gümüş sülfadiazin karşılaştırıldığında daha hızlı yara kapanması sağlayarak, histopatolojik ve immünohistokimyasal analizlerde daha güçlü tedavi yanıtı oluşturmuştur. Yine yüksek doz esansiyel yağ grubunun bakteriyel yara kültüründe MRSA yoğunluğunun gümüş sülfadiazinden daha düşük olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Origanum majorana L. esansiye yağının in-vitro ve in-vivo antimikrobiyal etki sergilediği, sıçanlada oluşturulan temiz ve kontamine yanık yaralarda iyileştirici etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında elde ettiğimiz veriler ışığında biyoteknolojik yöntemler kullanılarak, yara iyileşmesini hızlandıracak esansiyel yağ kaynaklı yerli ve milli bir topikal ürünün geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the antimicrobial and wound healing properties of Origanum majorana L. essential oil, which is used for in the treatment of burn wounds in Alanya and its surroundings, in clean- and MRSAcontaminated burn wounds in rats using in-vitro and in-vivo methods. Material and method: Within the scope of this study, Origanum majorana L. plant was collected at two different times and its essential oil analysis was carried out. After content analysis of this essential oils, their in-vitro antimicrobial activities were evaluated. In the in-vitro experiments, the doses were determined and the wound models were created for the cell culture studies. A burn wound model was created by dividing 60 sprague-dawley rats into 10 groups. The healing level of the groups with clean burn wounds and the groups with MRSA-contaminated burn wounds were followed for 28 days. At the end of 28 days, blood, tissue and wound swab samples were taken. The level of wound healing and inflammation parameters of these samples were investigated using microbiological, biochemical, histopathological and immunohistochemical methods Results: The essential oils obtained from Origanum majorana L. harvested at different times showed antimicrobial activity against all pathogenic bacteria used in the in vitro studies. In the cell culture wound model, faster and more intense closure of the wound was achieved. In the wound models created in rats, low-dosage (500 µl/ml) and high-dosage (1000 µl/ml) essential oil groups provided faster wound closure in both clean- and MRSA-contaminated wound groups than the positive and sham control groups. High-dosage essential oil groups, on the other hand, provided faster wound closure compared to burn cream, silver sulfadiazine, and produced a stronger treatment response in the histopathological and immunohistochemical analyzes. Likewise, it was determined that the MRSA density in bacterial wound culture of the high-dosage essential oil group was lower than that of silver sulfadiazine. Conclusion: In this thesis study, it was determined that one of Origanum majorana L. essential oil exhibited antimicrobial effects in-vitro and in-vivo, and also had a healing effect on clean and contaminated burn wounds in rats. In the light of the new findings reported in this study, it is aimed to develop a local and national topical product from Origanum majorana L. essential oil, which will accelerate wound healing, using biotechnological methods.