Sıçanların cinsel gelişiminin kritik döneminde verilen diphenylhydantoine'nin (DPH) medial preopitik alanda cinsiyete bağlı farklılık gösteren bölgeye etkisi
- Tez No: 3174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. REHA ERZURUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
-57- 0 Z E T Bu çalışmada yaygın olarak kullanılan bir antiepilep- tik olan diphenylhydantoin' in (DPH) erkek Sprague-Dawley sı çanlarda medial preoptik alanın cinsel yönden dimorf ik çekir değinin (SDN-POA) morfolojisi Üzerine etkileri Nissl boyola- rı ile araştırılmıştır. Endokrin ve merkezi sinirsel mekaniz malar üzerinde bilinen etkileri olan DPH cinsiyete bağlı fark ların oluştuğu kritik dönemde verildiğinde erkek SDN-POA sı nın morfolojisini dişi yönünde değiştirmektedir, öte yandan» medial preoptik alanda cinsel dimorf izmin kritik döneminden sonra verilen DPH bu gibi morfolojik değişikliklere yol açma maktadır. Kritik dönemde DPH'nın erkek SDN-POA' sının gelişimini hangi mekanizmalarla etkileyebileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
-58- S U M M A R Y In this study, the effects of diphenylhydantoine (DPH) (a commonly used antiepileptic) on the morphology of the sexually dimorphic nucleus of the medial preoptic area (SDN- POA) in male Sprague-Dawley rats have been investigated using Nissl stains. DPH, which has known side effects on endocrine and central neural mechanisms, alters the morphology of the male SDN-POA in the female direction when administered during the critical period for the establishment of sexual differen ces in the rat medial preoptic area. Whereas, administration of DPH after the critical period for sexual dimorphism in the medial preoptic area does not seem to lead to morphologi cal alterations. The possible mechanisms by which DPH may alter the development of the male SDN-POA during the critical period are discussed.