Smart Contracts in Turkish Law
Türk hukukunda akıllı sözleşmeler
  1. Tez No: 694483
  2. Yazar: ENKU TENSAY WOLDEMARYAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER UYUMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yeni teknolojinin hukuk sistemine kabul edilmesi sert direniş ve eleştirilerle karşı karşıya kalmıştır. Hukuk mesleği çok muhafazakardır. Sonuç olarak, hukuk mesleğinde ve hukuk sisteminde şimdi ile bir asır önce arasında gözle görülür bir değişiklik olmazken, diğer meslekler tamamen yeni teknolojiler tarafından dönüştürülmektedir. Bu çalışma, oluşum, performans ve fesih sırasında geleneksel sözleşmeler arasındaki yasal zorlukları ve boşlukları analiz etmek için akıllı sözleşmeleri ele alınmaktadır. Akıllı sözleşmeleri kullanırken insanlar, sözleşme hukukunun genel kurallarına uyumsuzluk ve boşluklarla karşı karşıya kalacaktır. Akıllı sözleşmeler ve geleneksel sözleşmeler arasında oluşum, uygulama ve fesih sırasında önemli farklılıklar vardır. Aradaki fark, akıllı sözleşmelerin üçüncü taraf müdahalesi olmadan blok zincir teknolojisi üzerinde çalışmasıdır. Merkezi kontrol yerine iş kanıtı ve kriptografi ile desteklenen bir güvenlik sistemine sahiptir. Akıllı sözleşmelerin doğal dil yerine bilgisayar dili veya kodu kullanması, yükümlülüğün kendiliğinden ifası ve teknolojinin anlık doğası bu araştırmada dikkatle değerlendirilmeye değer bir konu olarak ele alınmıştır. Dolayısıyla bu çalışma, Türk sözleşme hukukuna göre akıllı sözleşmelerdeki sorunlar ve farklılıklara ışık tutmaya çalışmaktadır. Akıllı sözleşmelerin zorlukları ve kısıtlamaları da dikkatlice analiz edilmiştir. Ayrıca bu konuda kısa bir karşılaştırmalı çalışmaya da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tendency of adopting new technology to the legal system has been encountered by stiff resistance and criticism. The legal profession is very conservative. As a result, there is no visible change in the legal profession and legal system between now and a century ago, while other professions are totally transformed by new technologies. This study takes smart contracts on hand to analyze the legal challenge and gaps between traditional contracts during formation, performance and termination. While using smart contracts, people would face gabs and non-compatibility to the general rules of contract law. There are significant disparities during formation, enforcement, and termination between smart contracts and conventional contracts. The difference comes because smart contracts are functioning on blockchain technology without third party interference. It has a security system supported by proof of work and cryptography instead of central control. The fact that smart contracts use computer language or code instead of natural language, self-performance of obligation, and the instant nature of the technology has been considered as an issue worthy of careful evaluation in this research. This study, therefore, tries to shed light on the issues and disparities in smart contracts according to Turkish law of contract. The technological aspect of smart contracts and its challenges and constraints have been carefully analyzed as well. And also, a brief comparative study on this subject has been included.