Blokzinciri teknolojisinin, akıllı sözleşmeler ve kripto paraların karşılaştırmalı hukuk bakımından değerlendirilmesi
Assessment of blockchain technology, smart contracts and cryptocurrencies in terms of comparative law
  1. Tez No: 754534
  2. Yazar: NUR ŞURA ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÖZGÜR FALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Devreye sokulduğunda insanı yer yer oyun dışı bırakan blokzinciri teknolojisi adına İnsan Çağı denen günümüz dünyasında şaşırtıcı hızda her geçen gün yeni bir uygulama, yeni bir projede ve/ veya tamamlayıcı adımda karşımıza çıkmaktadır. Kripto varlıklarının ortaya çıkması ve tedavülünü gerçekleştiren, akıllı sözleşmelere hayat veren bu teknolojiye hukuk sistemlerinin de kayıtsız kalması mümkün değildir. Blokzinciri alt yapısını, kripto paralar ve akıllı sözleşmeleri bugün kaç kişinin bilfiil kullandığı meçhulken hukukun bu kullanıcıların mevcut ve /veya potansiyel haklarını koruma adına nasıl şekilleneceği sorusu gündeme gelmiştir. Bu tez çalışması kapsamında blokzinciri teknolojisinin yapısal özelliklerine, teknolojik gelişme basamağındaki konumuna, mevcut ve potansiyel kullanım alanlarına bu alanların yaygınlaşmasının taraflar arası güven inşası değişimi ve benzeri potansiyel sonuçları da bu konjonktürde irdelenmiştir. Blokzinciri Teknolojisinin, Akıllı Sözleşmeler ve Kripto Paraların Karşılaştırmalı Hukuk Bakımından Değerlendirilmesi başlıklı bu tez çalışması üç başlıkta ilerlemektedir.İlk bölümde blokzincirinin teknik özellikleri aktarılmış, dünya geneli mevcut ve potansiyel kullanım alanlarına yer verilmiş, blokzincirine ilişkin uluslararası düzenlemeler ile Türk Hukuk Sisteminde bu teknolojiye dair yapılan çalışmalar ve gelecek beklentileri aktarılmıştır. İkinci bölümde, akıllı sözleşmelerin ne olduğu ve hukuki niteliğine yönelik tartışmalara değinilip, konuya ilişkin uluslararası yaklaşımlara yer verilerek konuya hukuki bir çerçeve çizilmeye gayret edilmiştir. Üçüncü bölümde ise kripto varlıkların hukuki niteliği yönünden Türk doktrini ve yabancı doktrinlerde değerlendirilen farklı olasılıklar ve buna bağlı olarak ortaya çıkan görüşler ele alınmıştır. Tezin sonuç kısmında ise sırası ile teorik ve uygulamaya dönük yaklaşımlar ile incelenen çalışma konusu üzerinde vurgulamalar yapılmış, sonuçlar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, which is called the Human Age in the name of blockchain technology, which puts people out of the game when activated, a new application, a new project and / or complementary step emerges with surprising speed every day. It is not possible for legal systems to remain indifferent to this technology, which realizes the emergence and circulation of crypto assets and gives life to smart contracts. While it is unknown how many people use the blockchain infrastructure, cryptocurrencies and smart contracts today, the question of how the law will be shaped to protect the existing and/or potential rights of these users has come to the fore. Within the scope of this thesis, the structural features of blockchain technology, its position in the technological development stage, the existing and potential usage areas of the expansion of these areas, the change in the building of trust between the parties and similar potential results were also examined in this conjuncture. This thesis study, titled“Assessment of Blockchain Technology, Smart Contracts and Cryptocurrencies in terms of Comparative Law”, proceeds under three headings. In the first part, the technical features of the blockchain are explained, the current and potential usage areas of the world are given, the international regulations regarding the blockchain and the studies on this technology in the Turkish Legal System and future expectations. In the second part, discussions on what smart contracts are and their legal nature are discussed, and a legal framework is tried to be drawn by including international approaches on the subject. In the third part, the different possibilities evaluated in Turkish and foreign doctrines in terms of the legal nature of crypto assets and the views that emerged accordingly are discussed. In the conclusion part of the thesis, emphasis has been made on the study subject, which has been examined with theoretical and practical approaches, respectively, and the results have been conveyed.