Türk iş hukukunda akıllı sözleşmeler
Smart contracts in Turkish labor law
  1. Tez No: 792753
  2. Yazar: SETENAY KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Blokzincir teknolojisinin ve 'ikinci nesil blokzincir' olarak adlandırılan akıllı sözleşmelerin özellikle kripto varlıklar üzerinden kullanımı tüm dünyada hızla yaygınlaşırken, ülkemizde de akıllı sözleşmelerin kullanımının beklenenden çok daha kısa sürede hızla artacağı öngörüsüyle; çalışmamızda Türk İş Hukuku kapsamında kurulacak bireysel iş sözleşmelerinin akıllı sözleşme formatında kurulması ve blokzincir teknolojisiyle icra edilmesinin ne derece mümkün olduğu tartışılmaktadır. Bu kapsamda çalışmamızın ilk bölümünde akıllı sözleşmelerin tanımı, türleri, teknik ve hukuki anlamda inşa süreçleri ile olumlu ve olumsuz özellikleri açıklanmıştır. Akabinde Türk İş Hukuku'nda iş sözleşmesinin temel unsur ve özellikleri açıklanmış ve bu özellikler akıllı sözleşmeler açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca açıklamalarımızın somutlaştırılabilmesi adına, dahili ve harici akıllı iş sözleşmesi örneklemelerine yer verilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise Türk İş Hukuku'nda iş sözleşmelerinin kurulum, yürütüm ve sona erme süreçleri detaylı şekilde ortaya konulduktan sonra, bu süreçlerin akıllı sözleşmelere uygulanabilirliği örneklemeler üzerinden somutlaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the use of blockchain technology and smart contracts, called 'second generation blockchain', is rapidly spreading all over the world especially over crypto assets; in our study, it is discussed to what extent it is possible to establish individual employment contracts in smart contract form and to be executed on blockchain technology within the scope of Turkish Labor Law with the prediction that the use of smart contracts in our country will also increase rapidly in much shorter time than expected. Within this scope, in the first part of our study, the definition, types, technical and legal construction processes, positive and negative features of smart contracts are explained. Afterwards, the main elements and features of an employment contract in Turkish Labor Law are explained and these features are evaluated in terms of smart contracts. Additionally, in order to concretize our explanations, on-chain and off-chain smart contracts are exemplified. In the last part of our study, after detailly explaining the establishment, execution and termination stages of employment contracts in Turkish Labor Law, the applicability of these stages to smart contracts is discussed through examples.