Menopozda oral ve transdermal hormon replasman tedavilerinin serum lipit ve lipoproteinlerine etkileri
- Tez No: 69449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT DÖNMEZ KESİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Amaç: Çeşitli oral ve transdermal HRT formlarının 6 ve 12 aylık sürelerde serum lipit ve lipoprotein profili üzerine etkilerini göstermeyi amaç edindik. Materyal ve Metod: Kliniğimize klimakterik şikayetlerle başvuran, postmenopozda ve cerrahi menopozda olan 237 olgu çalışma kapsamına alındı. Olguların menopoza! semptomları sorgulandı. Tüm menopozal tetkikleri tamamlanan ve HRT almasında herhangi bir kontrendikasyon bulunmayan olgulara, üçü oral, ikisi transdermal olmak üzere toplam beş farklı HRT protokolü uygulandı. Olguların tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6. ve 12. aylarda lipit ve lipoprotein değerleri bakılarak kaydedildi. Bulgular: Altıncı ayda 186 olgu, 12. Ayda 103 olgu çalışmayı tamamladı. Altı ve 12 aylık tedavinin sonunda tüm HRT protokolleri ile total kolesterol ve LDL-C'de anlamlı düşme sağlandı. HDL-C düzeylerinde oral HRT protokollerinde daha fazla olmak üzere artış gözlendi. Trigliserid seviyelerinin ise oral HRT protokollerinde anlamlı olarak arttığı, transdermal HRT protokollerinde anlamlı düzeyde düştüğü görüldü. Sonuç: Çeşitli HRT formlarının serum lipit ve lipoproteinlerine etkileri farklılıklar göstermektedir. Postmenopozdaki olgulara kardiyovasküler sistem hastalıklarından da korunmak amacıyla verilen HRT preparatlarının lipit ve lipoproteinler üzerine etkilerini göz önüne alarak uygulanacak replasman tedavisinin uzun süreli planlanması gerekmektedir. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objectives: In a 6 to 12 months period, various oral and transdermal hormone replacement therapy regimens and their effects on serum lipid and lipoprotein profiles were studied. Material and Method: Two hundred thirty seven cases consisting of postmenopausal and surgical menopause patients who referred to our clinic with climacteric symptoms were included in our trial. Menopausal symptoms of our cases were interrogated. Five different hormone replacement therapy (HRT) protocols; three oral and two transdermal routes were applied to cases with no known contraindications to this therapy lipid and lipoprotein levels were measured at the beginning of the treatment and at sixth and twelfth months after the treatment. Results: At the sixth month 186 cases and at the end of one year 103 cases completed the trial. Upon completing the trial all HRT protocols provided a distinctive fall in total cholesterol and LDL - C levels. Oral HRT regimens provided higher HDL - C levels than the other regimens. In the meantime oral HRT protocols provided a distinctive rise in triglyceride levels whereas transdermal HRT protocols lowered triglyceride levels. Conclusion: Various HRT forms have different effects upon serum lipids and lipoproteins. Considering HRT as a necessity for cardiovascular protection in postmenopausal cases, replacement therapy should be planned for a long period of time. 71