Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi 1223 numaralı Rumeli Hurufat Defteri tahlil ve transkripsiyon (134-273)
Rumelian Hurufat Register numbered 1223 in Directorate General of Foundations Archive analysis and transcription (134-273)
  1. Tez No: 694492
  2. Yazar: ESRA AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıf Kayıtları Arşivi, vakfiyeler başta olmak üzere bünyesinde sair vakıf belgelerini barındıran en önemli arşivlerden birisidir. Arşivde vakfiye defterleri haricinde vakıflarla ilgili muameleler, yapılan iş ve işlemlere ait çok sayıda defter/belge bulunmaktadır. Arşivdeki belgelerden biri de Hurufat Defterleridir. Hurufât Defterleri, adından da anlaşılacağı üzere kazaların Arap alfabesine göre sıralanmasından oluşturulmuştur. Bu defterlerde, muallimlik, müderrislik, imamlık, hatiplik, mütevellilik, nazırlık, ferraşlık gibi görevlilerin atamalarında, birkaç cümle ile bu görevlere kimin, ne zaman, neden atandığından ve bu görevde ne kadar ücret aldığından bahsedilmektedir. Osmanlı Devleti'nin en önemli kurumlarından biri olan vakıflar, devlet teşkilatının temel yapı birimini oluşturmaktadır. Hatta bu sayede Osmanlı Devleti“Vakıf Devleti”olarak adlandırılmıştır. Bu amaçla incelenen 1223 Numaralı Hurufat Defteri sayesinde Osmanlı Devleti'nin sosyal, siyasi ve iktisadi hayatına dair birçok bilgiye ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Foundatıons Records Archive of the General Directorate of Foundations is one of the most important archives that contain other foundation documents, especially the foundations. In the archive, besides the foundation books, there are many books/documents related to the transactions related to the foundations, the Works and transactions. One of the documents in the archive is the Hurufat Notebooks. The Hurufat Notebooks, as the name suggests, were created by ordering the accidents in Arabic alphabet. In these notebooks, in the appointment of officials such as teacher, professor, imam, preacher, trustee, minister, ferraşlik, it is mentioned in a few sentences who was appointed to these posts, when and why and how much they received for his duty. Foundations, one of the most important institutions of the Ottoman State, constitute the basic structural unit of the state organization. Even in this way, the Ottoman State was named as the“Foundation State”. Thanks to the Book Number 1223 which is examined for his purpose, a lot of information about the social, political and economic life of the Ottoman Empire is reached.