Classification of point clouds acquired through mobile laser scanner in urban areas using geometric and shape features
Kentsel alanlarda mobil lazer tarayıcı ile elde edilen nokta bulutlarının geometrik ve şekil özellikleri kullanılarak sınıflandırılması
  1. Tez No: 694493
  2. Yazar: SEMANUR SEYFELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜN OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mobil lazer tarayıcılar (MLS), kentsel alanlar için sokak düzeyinde ölçüm yapan bir perspektifte yüksek yoğunlukla, yüksek doğrulukta ve hızlı veri toplama yöntemi olarak hizmet etmektedir. MLS nokta bulutu sınıflandırmasının ana işlem aşamaları, (i) komşuluk seçimi, (ii) özellik çıkarımı ve son olarak (iii) sınıflandırma olarak düşünülebilir. MLS nokta bulutları öznitelik açısından zayıf olduğundan, veri setindeki noktalar arasındaki yerel komşuluk ilişkilerinden türetilen özellikler kullanılarak sınıflandırma aşaması desteklenmelidir. Bu tez çalışması, kentsel alanlarda araç tabanlı MLS aracılığıyla elde edilen nokta bulutlarının geometrik ve şekil özellikleri kullanılarak nokta tabanlı kontrollü sınıflandırılmasını ele almaktadır. Geliştirilen yaklaşımlar, Münih Teknik Üniversitesi (TUM) Şehir Kampüsü'nü temsil eden değerlendirme/kıyaslama veri seti kullanılarak test edilmiştir. Nokta bulutundaki her nokta için yerel geometrik özellikler çıkarılmış ve küresel, silindirik ve k-en yakın komşuluk olmak üzere üç farklı komşuluk tanımı ile değerlendirilmiştir. Sınıflandırma yaklaşımı için, MLS sınıflandırması ile ilgili pek çok çalışmada tercih edilen Rastgele Orman (RF) sınıflandırıcı uygulanmış ve nokta tabanlı kontrollü sınıflandırma ile test edilmiştir. Sınıflandırma sırasında yapay arazi, doğal arazi, yüksek bitki örtüsü, düşük bitki örtüsü, bina, sert peyzaj, yapay yapı ve araç olarak toplam 8 sınıf yer almaktadır. Sonuçlar, her üç yerel komşuluk tipi için farklı parametreler ve özellik kombinasyonları için sınıflandırma olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, literatürde aynı veri setini kullanan ve daha önce yapılan üç çalışma ile karşılaştırılmış ve farklı komşuluk bilgilerinden gelen özelliklerin kombinasyonu, birden fazla sınıfın üretici doğruluğu için önemli iyileştirmelerle (%40'a kadar) beraber genel sonuçları en az %4 oranında artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The mobile laser scanners (MLS) serve as a high density, high accurate and faster data collection method for urban areas from a street-level surveying perspective. The major processing phases of a MLS point cloud classification can be considered as (i) the neighborhood selection, (ii) the feature extraction, and finally (iii) the classification. Since MLS point clouds are poor in terms of the attributes, the classification phase must be supported by using features derived from the local neighborhood relations between points in a dataset. This thesis deals with the point-based supervised classification of point clouds acquired through a vehicle-based MLS system in urban areas using local geometric and shape features. The developed approaches are tested using the benchmark dataset representing the Technical University of Munich (TUM) City Campus. The local features of each point in the point cloud were extracted and evaluated through three different neighborhood definitions, i.e. spherical, cylindrical and the k-nearest neighbor. As the classification strategy, the Random Forest (RF) classifier that has been preferred in quite a few studies dealing with MLS classification is applied, and is successively tested for the point-based supervised classification. A total of 8 classes are involved during the classification: artificial terrain, natural terrain, high vegetation, low vegetation, building, hardscape, artifact and vehicle. The results were evaluated as classification for all three local neighborhood types with different parameters, and for various combinations of features. The results achieved were compared with three previous studies utilizing the same data set in the literature, and a combination of the features from different neighborhood information increased the overall results at least 4% with considerable improvements (up to 40%) for the producer's accuracies of multiple classes.