Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi 1223 numaralı Rumeli Hurufat Defteri (Sayfa 1-133 arası tahlil ve transkripsiyon)
Rumelian Hurufat Register numbered 1223 in Directorate General of Fondations Archive analysis and transcription (1-133)
  1. Tez No: 704599
  2. Yazar: HAFİZE TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Osmanlı Devleti, kuruluşundan itibaren vakıflara çok önem vermiştir. Çok geniş coğrafyada hüküm sürmüş ve birçok ırkı, kültürü bünyesinde barındırmıştır. Kurduğu kentlere insanları yerleştirmiş, ihtiyaçlarının karşılanması için her türlü imkânı sağlamıştır. Askeri başarılarının yanında sosyal, kültürel ve eğitim alanında da önemli hizmetlerde bulunmuştur. Osmanlı Devleti, sosyal ve iktisadi hayata çok önem verdiği için, hakimiyeti altındaki her yere sosyal ve iktisadi amaçlı mektep, zaviye, medrese, han, hamam, imaret gibi tesisler inşa etmiş; adeta vakıflarla donatmıştır. Bu sayede sınırları içinde bulunan bölgeleri sosyal devlet anlayışına uygun olarak imar etmiştir. Yaptığı faaliyetleri ise çok titiz bir şekilde kayıt altına almıştır. Vakıflarla ilgili her türlü bilgiyi barındıran bu titiz kayıtlardan biri de; Hurûfât Defterleridir. Osmanlı Devleti'nden günümüze kadar ulaşan vakıflarla ilgili en önemli belge gruplarından biri olan hurufat defterlerinde, vakıflara atanan görevliler ile görevleri, aldıkları ücretler, vakıfların Osmanlı coğrafyasındaki dağılımı ve bu kurumları ihdas edenlerin kimlikleri hakkında bilgi bulmak mümkündür. Bu öneme binaen Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi'nden ulaştığımız H. 995/M. 1587 yılına ait 1223 Numaralı Rumeli Hurûfât Defteri'ni transkripsiyon ve analiz ederek dönemin vakıfları ve buralarda görev alanlar hakkında bilgi sahibi olmamız mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman State has given great importance to foundations since its establishment. It ruled over a wide geography and included many races and cultures. He settled people in the cities he founded and provided all kinds of opportunities to meet their needs. In addition to his military achievements, he also provided important services in the field of social, cultural and education. Since the Ottoman Empire attached great importance to social and economic life, it built social and economic facilities such as schools, zawiyas, madrasahs, inns, baths and soup kitchens in every place under its rule; almost equipped with foundations. In this way, it has reconstructed the regions within its borders in accordance with the social state understanding. He has meticulously recorded his activities. One of these meticulous records, which contains all kinds of information about foundations; Hurufat Notebooks. It is possible to find information about the officials appointed to the foundations, their duties, the salaries, the distribution of the foundations in the Ottoman geography, and the identities of those who established these institutions, in one of the most important document groups related to the foundations that have survived from the Ottoman Empire to the present day. Due to this importance, H. 995/M. By transcribing and analyzing the Rumeli Hurûfât Notebook No. 1223 belonging to the year 1587, it will be possible for us to have information about the foundations of the period and those who worked ther