Development of a web based 3d visualization and analytics platform for post-earthquake assessment
Deprem sonrası değerlendirmeleri için web tabanlı 3b görselleştirme ve analitik platformu geliştirilmesi
  1. Tez No: 694494
  2. Yazar: KÜBRA ATASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN KOCAMAN GÖKÇEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Depremler, sık karşılaşılan doğal tehlikelerden biridir. Doğal tehlikeler can, mal ve bazen her ikisinin birden kaybına neden olabilir. Oluşum koşullarını ve sismik tehlikelerle ilişkili riskleri anlamak için farklı jeoinformasyon biçimlerinin kapsamlı bir incelemesine ihtiyaç vardır. Çok platformlu ve yüksek çözünürlüklü jeo-uzamsal veri setlerinin artması ile birlikte, bir deprem olayından önce ve sonraki arazi yüzeyi bilgilerini hızlı analiz etmek için büyük miktarda coğrafi veri elde edilmesi ve değerlendirilmesi gerekebilir. Bu veriler, afetin etkilerini azaltmak için ilk müdahale ve acil durum yönetimi ekiplerine de yardımcı olabilir. 24 Ocak 2020'de Elazığ'da 6.8 Mw büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Bu depremde, 41 kişi hayatını kaybetmiş, binalar ve altyapı hasar görmüştür. Geomatik alan uzmanları çeşitli coğrafi veri setlerini toplamış ve işleyebilmiş olsalar da, yerbilimciler, yerel yetkililer ve gönüllüler gibi diğer katılımcılar tarafından gelişmiş görselleştirme, işleme ve analiz araçlarına ihtiyaç duyulması nedeniyle bu verilerin erişilebilirlikleri ve kullanılabilirlikleri sınırlı kalmıştır. Bu nedenle bu tezde, çoklu sensör ve çoklu platform 4B verileri için kullanıcılara çeşitli fonksiyonlar sunan EQ4D adlı web tabanlı bir platformun tasarlanmış ve uygulanmıştır. Geliştirilen platforma 3B yüzey ölçümleri ve çeşitli jeoanalitik yöntemleri eklenmiştir. EQ4D'deki jeo-uzamsal veri setlerinin 3B görselleştirmesi, CesiumJS ve Potree kütüphaneleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçüm verilerini ve konumsal sorgu sonuçlarını depolamak ve işlemek için PostgreSQL / PostGIS konumsal veritabanı yönetim sistemi kullanılmıştır. EQ4D, coğrafi verilerin yerbilimciler tarafından verimli bir şekilde görselleştirilmesini ve analiz edilmesini sağlar. Ayrıca diğer doğal tehlikeleri içerecek şekilde ve profesyonel olmayan kişilerin (örneğin sivil bilim amaçlı) kolay kullanımı için özelleştirilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are one of the frequently encountered natural hazards. The natural hazards may cause losses of lives, properties, and sometimes both. A thorough investigation of different forms of geoinformation is needed to understand the occurrence conditions and the risks associated with seismic hazards. With the availability of multi-platform and high-resolution geospatial datasets, vast amount of geodata can be obtained and evaluated in order to analyze land surface information before and after an earthquake event promptly; and to help the first responses and emergency management agencies with the mitigation efforts. An earthquake with Mw 6.8 occurred on January 24, 2020, in Elazig, Turkey; and 41 people were killed, and buildings and infrastructure were damaged. Even though geomatic professionals were able to gather and process various geo datasets, their accessibility and usability were still limited due to the requirement of advanced visualization, processing, and analysis tools by other participants, such as geoscientists, local authorities, and residents. Therefore, it was aimed in this study to design and implement a web-based framework called EQ4D that offers various functionality to the users for the multi-sensor and multi-platform 4D data. The platform presents several geoanalytic methods, including change detection, 3D surface measurements, etc. The 3D visualization of geospatial datasets in EQ4D was implemented using the Cesium JS and Potree libraries. For storing and handling measurement data and spatial queries PostGRE/PostGIS spatial database management system was used. The EQ4D accommodates efficient visualization and analysis of geodata by geoscientists and is customizable for other natural hazards and for the use of non-professionals such as citizen scientists.