Thermal rectification behaviour of some small quantum systems
Bazı küçük kuantum sistemlerin ısıl doğrultma davranışları
- Tez No: 694514
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİ TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Thermal rectification behaviors for some small quantum systems are studied by using the Lindblad master equation. From the underlying Hamiltonian dynamics of the composite quantum systems consisting of small quantum systems and reservoirs, Lindblad master equations are obtained by using certain approximations. Optimum operation parameters are determined for a single two-level and two two-level quantum systems. It is shown that there is no thermal rectification behavior when the contact between two reservoirs is a single harmonic oscillator or two harmonic oscillators Lindblad master equation and Hamiltonian dynamics is used separately to show that the zero rectification is due to the linearity of the dynamics of the oscillators and it is not the result of the approximations made when the Lindblad master equation is obtained.
Özet (Çeviri)
Bazı küçük kuantum sistemleri için ısıl doğrultma davranışları Lindblad denklemi kullanılarak incelenmiştir. Küçük kuantum sistemleri ve rezervuarlardan oluşan bileşik kuantum sistemlerinin altında yatan Hamilton dinamiklerinden, belirli yaklaşımlarla Lindblad denklemleri elde edildi. Tek bir iki seviyeli ve iki iki seviyeli kuantum sistemleri için optimum çalışma parametreleri belirlendi. İki rezervuar arasındaki temas olarak harmonik osilatör ve iki harmonik osilatör için ısıl doğrultma davranışının olmadığı gösterilmiştir. Sıfır doğrultmanın Lindblad denklemini elde ettiğimizde yaptığımız yaklaşımların sonucu olmadığını göstermek için Hamilton dinamiğini kullandık.