A container-based code offloading framework for mobile edge computing applications
Mobil uç hesaplama uygulamaları için konteyner tabanlı bir kod taşıma çerçevesi
  1. Tez No: 694527
  2. Yazar: HAKAN MESUT DUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Son zamanlarda mobil cihazların kullanımı olağanüstü düzeyde artmıştır. Bu, mobil uygulamaların karmaşıklığının ve çeşitliliğinin artmasına yol açmaktadır. Ancak mobil cihazlar genellikle bu büyümeye ayak uyduramazlar ve karmaşık uygulamalar için düşük performans sıkıntısı yaşarlar. Bu tür uygulamaların performansını artırmak için cihazlar, güçlü uç sunucular gibi yakındaki hesaplama platformlarından yararlanabilirler. Bu tez, mobil uygulamalar için dağıtım şeffaflığı ve otomatik göç sağlayan konteyner tabanlı bir kod taşıma çerçevesi önermektedir. Çerçeve, Python programlama dilini destekler ve kod taşıma için Pyro kütüphanesi tarafından oluşturulan vekil nesnelerini kullanır. Docker konteynerler taşınan kodu çalıştırmak ve uygulamanın durumunu tutmak için kullanılır. Bu konteynerler, mobil kullanıcının yer değiştirmesi durumunda otomatik olarak en yakın uç sunuculara göç ettirilirler. Çerçeveyi doğrulamak için örnek bir uygulama geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, the use of mobile devices has increased tremendously. This leads to the growing complexity and diversification of mobile applications. However, mobile devices generally do not keep up with this growth and they usually suffer from low performance for complex applications. In order to improve the performance of such applications, devices can make use of nearby computation platforms such as powerful edge servers. This thesis proposes a container-based code offloading framework that provides distribution transparency and automatic migration for mobile applications. The framework supports the Python programming language and makes use of proxy objects created by the Pyro library for code offloading. Docker containers are used to run offloaded code and keep the application state. These containers are automatically migrated to the nearest edge servers in case of mobile user relocation. A sample application is developed to validate the framework.