Etlik piliç rasyonlarında çay tozu ilavesinin performans ve antioksidan sisteme etkileri
Effects of dietary tea powder on performance and antioxidative system of broiler chicks
- Tez No: 694528
- Danışmanlar: PROF. DR. LADİNE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, etlik piliç rasyonlarına yeşil çay tozu ilavesinin performans ve bazı kan metabolitlerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Beş hafta süreyle yürütülen denemede, yeni kuluçkadan çıkan 80 adet erkek etlik civciv (ROSS 308), benzer canlı ağırlıkta (42.49 g) her birinde 20 hayvan bulunan dört yemleme grubuna ayrılmışlardır. Hayvanlar beş hafta boyunca bazal rasyon (kontrol grubu), bazal rasyona 2, 4 ve 8 g/kg yeşil çay tozu ilaveli rasyonlarla beslenmişlerdir. Yem ve su serbest olarak verilmiştir. Piliçlerin günlük yem tüketimleri, haftalık canlı ağırlık kazançları, deneme sonunda karkas, karaciğer ve abdominal yağ ağırlıkları saptanmıştır. Deneme sonunda hayvanlardan kan örnekleri alınmış ve serumlarında TAS, TOS, ALT ve AST konsantrasyonları incelenmiştir. Deneme sonu itibariyle performans ve kesim özellikleri rasyon muamelesinden etkilenmemiştir. Serum OSI değeri ile ALT konsantrasyonu yeşil çay tozu ilavesi ile artmıştır. Araştırma sonucunda etlik piliç rasyonlarına yeşil çay tozu ilavesi performansı etkilemezken, oksidatif kapasiteyi düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to determine the effects of dietary green tea powder on performance and some blood metabolites of broiler chicks. A day old male broiler chicks (ROSS 308) were divided 4 treatments groups with similar live weight (42.49 g), containing 20 birds each. The birds were fed basal diets (control group), 2, 4 and 8g/kg green tea powder supplemented diets for 5 weeks period. Feed and water are given ad libitum. Broiler performance was assessed by recording weekly feed intake, weekly live weight gain, carcass weight and abdominal fat weight end of the experiment. At the end of the experiment all birds from each group were randomly chosen to take blood samples. The serum was analyzed for TAS, TOS, ALT and AST. The results show that performance and carcass slaughter characteristics were not affected by green tea powder supplementation compared to the control group. Serum OSI and ALT concentrations have increased by green tea powder supplementation. The results obtained present study suggests that the supplementation of green tea powder did not affect the performance, however oxidative capacity was decreased by treatment.