Development of the multimodal text design training model for science teachers of gifted students: An educational design research
Özel yetenekli öğrencilerin fen öğretmenlerinin multimodal metin tasarım becerilerinin geliştirilmesi: Bir eğitim tasarım araştırması
  1. Tez No: 694542
  2. Yazar: ZEKAİ AYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM COŞTU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Fen sınıfında özel yetenekli öğrencilerin pedagojik ihtiyaçlarının karşılanması, belirli pedagojik stratejiler ve öğretmenlerin yeterliklerini gerektirir. Bu yeterlilik, dışsallaştırılmış öğrenme ürünlerinde içerik ve yaratıcılığın anlamlandırılmasını (içselleştirilmiş öğrenme ürünü) besleyen didaktik metinler tasarlamayı içerir. Kuramsal tabanı multimodalite ve sosyal göstergebilime dayanan bu çalışma, özel yetenekli öğrencilerin fen bilimleri öğretmenlerinin multimodal didaktik fen metinleri tasarım yeterliklerini geliştirecek bir eğitim (müdahale) modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Multimodal didaktik fen metinlerinin (1) fen içeriğinin anlamlandırılmasını ve (2) öğrenme ürünlerinde yaratıcılığı desteklemesi beklenmektedir. Geliştirilen profesyonel gelişim program modeli, eğitim tasarım araştırması metodolojisi içinde geliştirilmiştir. Özel yetenekli öğrencilerin okullarında (BİLSEM) görev yapan altı deneyimli hizmet içi fen bilgisi öğretmeni araştırmaya katılmıştır. Veriler, görüşme verileri ve katılımcının multimodal metin tasarımları ile araştırma süresince toplanmıştır. Veri analizi hem nitel hem de nicel olarak yapılmıştır. Katılımcıların multimodal didaktik fen metni tasarımı yetkinliklerinin gelişimi, eğitim programının gelişimine paralel olarak izlenmiştir. Müdahale modelinin geliştirilmesi bir ön aşama, geliştirme aşaması ve değerlendirme aşamasını içerir. Geliştirilen profesyonel gelişim programı, tasarım ilkelerinden ve kendi öğrenme hedeflerine, içeriğine, öğrenme etkinliklerine ve değerlendirme araçlarına sahip iki öğrenme yörüngesinden oluşur. Bir öğrenme yörüngesindeki öğrenme faaliyetleri, farkındalık, tanıma, açıktan öğretim, tasarım, geri bildirim ve yeniden tasarım faaliyetlerini içerir. Çalışmanın sonunda, multimodal didaktik fen metinleri tasarımına yönelik eğitim modelinin, katılımcı öğretmenlerin tasarım becerilerini beklenen yönde önemli ölçüde geliştirdiği ve programın ileriye dönük uygulamalar için kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Meeting the pedagogical needs of gifted students in science classroom requires specific pedagogical strategies and the competencies of teachers. In gifted science classroom, this competency includes designing didactic texts which foster meaning making (internalized learning product) of content and creativity in externalized learning products. Informed by multimodality and social semiotics, this study aims to develop a professional development model (intervention) that will develop multimodal didactic science text design competencies of science teachers of gifted of gifted students. The multimodal didactic science texts are expected to support (1) meaning-making of science content and (2) creativity in learning products. The intervention model has been developed within educational design research methodology. Six experienced in-service science teachers who work in schools of gifted students (BILSEM). Data is continuously gathered by interview data and participant's multimodal text designs. Data analysis was done both qualitatively and quantitatively. The developmental progress of participants' text design competency was the monitor of the development of the training program. The development of intervention model involves a preliminary phase, development phase (prototyping), and evaluation phase. The developed training model consists of design principles and two hypothetical learning trajectories that have their own learning goals, content, learning activities, and assessment tools. Learning activities in a HLT involve awareness, recognize, overt instruction, design, feedback, and re-design activities. In the end of the study, it was observed that the training model for multimodal didactic science texts design significantly improved the design skills of the participant teachers in the expected direction and the program was developed for future implications.