Event points: A software size measurement model
Olay puanı: Yazılım büyüklük ölçüm modeli
  1. Tez No: 694545
  2. Yazar: TUNA HACALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU BETİN CAN, PROF. DR. ONUR DEMİRÖRS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yazılım Büyüklük Ölçümü çeşitli kestirimler için birincil girdi olmasının yanı sıra, proje yönetimi ve süreç iyileştirme için önemli bir gösterge olması açısından Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsü (YGYD) için kritik bir iştir. Geleneksel yazılım mimarileri ve uygulama alanları için başarısı kanıtlanmış birçok büyüklük ölçüm yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan İşlevsel Büyüklük Ölçümü (İBÖ), YGYD'nin erken fazlarında uygulanabilirliği sayesinde özel olarak dikkat çekmektedir. İBÖ yöntemleri veri tabanı odaklı, işlem yönelimli, yekpare uygulamalar üzerinde başarılı olmuş olsalar da, yeni nesil yazılım mimarileri üzerinde ne kadar uygulanabilir oldukları yeterince araştırılmamıştır. Günümüzün yazılımlarının sıklıkla servis-odaklı, oldukça dağıtık, mesaj-yönelimli, ölçeklenebilir olmalarının yanı sıra ve örneğine rastlanmamış bir biçimde her an hazır olmaları beklenmektedir. Bu mimarilerde“olay”kavramı genellikle“veri”kavramının yerine geçmektedir. Bu tezde olay kavramının günümüz yazılımlarındaki önemini dikkate alarak, olay-tabanlı bir ölçüm yöntemi oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçla, 5 yazılım organizasyonu ile işbirliği yapılmış ve çoklu vaka çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, önerilen modelin anlamlı sonuçlar ürettiği:“Olay Puanı”ölçüm biriminin efor ile ilişkili olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgulara göre, olay kavramının temel sayma birimi olarak umut vadettiği, veri odaklı bir ölçüm temelini dikkate almadan hem geleneksel hem de yeni nesil mimarilerde ölçüm yapma imkanı sağladığı ve olay ile oluşturulan efor kestirim modellerinin kabul edilir hatalar ve kestirim başarısı sağladıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Software Size Measurement is a critical task in Software Development Life Cycle (SDLC). It is the primary input for effort estimation models and an important measure for project control and process improvement. There exist various size measurement methods whose successes have already been proven for traditional software architectures and application domains. Functional size measurement (FSM) being one of them attracts specific attention due to its applicability at the early phases of SDLC. Although FSM methods were successful on the data-base centric, transaction-oriented stand-alone applications, their applicability on the new generation software architectures are not studied well. Today software is frequently service based, highly distributed, message driven, scalable and having unprecedented levels of availability. In these architectures, 'event' concept largely replaces the 'data' concept. In this thesis, considering the significance of the event concept in today's software systems, we explored the potential of an event-based software size measurement method. For this aim, we collaborated with 5 software organization and conducted multiple case studies. As a result of this research, it is seen that the proposed model produce promising results;“Event points”correlates well with effort. According to the findings of our study, it can be concluded that event as base counting unit can be used for measuring software size for both traditional and novel architectures, it is possible to perform a measurement without considering the data as a counting base, event-based effort estimation models yield acceptable error rates and prediction performance in the effort estimation models.