Ekonomik güvenlik sorununun sektörel çözümü ve oyun teorisi yaklaşımı
Sectoral solution to the economic security problem and game theoretic approach
- Tez No: 694544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu tez çalışmasında bir devlet ve toplum örgütlenmesinde başat meselelerden olan ekonomi güvenliği meseleleri ele alınmıştır. Literatürde bu alanda yapılmış bir çalışmanın olmaması nedeniyle alanında ilk olma özelliği taşıyan çalışmada, meseleye makroekonomi boyutuyla yaklaşılmış; bu çerçevede gıda, enerji ve finansal güvenlik boyutları ele alındıktan sonra; yaşanılan dönemde ekonomik güvenlik meselelerinde bir hayli önem kazanmış olan 'endüstriyel casusluk' kapsamında bilgi güvenliği konuları irdelenmiştir. Son olarak, pozitif ve sosyal bilimlerin birçok alanında kullanılmaya başlanan ancak siyaset biliminde henüz pek rastlanmayan 'oyun teorisinin' ekonomik güvenlik meselelerine de uygulanmasına yönelik, yine siyaset bilimi yazınında ilk denebilecek bir uygulama denemesi yapılmıştır. Bu alanda bundan sonra yapılacak benzer çalışmalara rehberlik edeceği düşünülen bu teori ile siyasal meselelerin çözümünün daha rasyonel temellere oturtulması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the issues of security of economy supply, which are the dominant issues in a state and society organization, are discussed. In the study, which is the first in its field due to the lack of a study in this field in the literature, the issue was approached with the macroeconomic dimension. In this framework, after discussing the food, energy and financial security dimensions; information security issues were examined within the scope of“industrial espionage”, which has gained great importance in economic security issues in the current era. Finally, an application trial, which can be called again the first in the literature of political science, has been made for the application of“game theory”, which has been used in many fields of positive and social sciences, but not yet encountered in political science, to economic security issues. With this theory, which is thought to guide similar studies in this field from now on, it will be possible to place the solution of political issues on more rational foundations.