Foreigners and foreignness in Hittite Anatolia
Hititlerde yabancılar ve yabancılık
- Tez No: 694551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ N. İLGİ GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hititlerde yabancıları tespit etmek ve yabancı kavramları ve unsurları anlamak çok kolay değildir. Hitit devleti karmaşık bir toplum yapısına sahip olduğu için, çeşitli farklı dilleri ve olası etnik grupları içermektedir, hangi kişi ve grupların kabul edildiği ve hangilerinin topluma yabancı olarak algılandığı çok açık değildir. Hititçede bir yerliyi, bir vatandaşı veya genel olarak bir Hititliyi ifade edecek tek bir kelime olmadığı gibi, yabancıları işaret edecek tek bir kelime de yoktur. Marjinalleştirilmiş grupları ve bireyleri ayırt etmek için farklı kelimeler kullanılır. Metinsel kaynaklar kadar arkeolojik kayıtlar da yabancıların toplumdaki varlığı hakkında bir bilgiler vermektedir. Hatti'deki yabancı eserler, Hititlerin çevre devletlerle olan bağlantılarını ve temaslarını gün yüzüne çıkarır. Hititlerin Azzi-Ḫayaša ile ilişkileri, Hititlerin yabancı olarak algılayabilecekleri bir bölge ve devlete yönelik tutumlarını anlamak için güzel bir örnektir.
Özet (Çeviri)
Identifying foreigners and foreign elements, and understanding how foreignness was conceptualized in the Hittite world is challenging. Since the Hittite society was complex and, it included various different languages and possible ethnic groups, it is not obvious in the textual or archaeological record which individuals and groups were accepted and which were perceived as unfamiliar to the society. Just as there were no particular words to indicate locals, citizens or Hittites in general, there is not a single word to mark foreigners in the Hittite language. Several different words were used to distinguish marginalized groups and individuals. Archaeological records as much as the textual sources provide insights into the presence and perception of the foreigners in Hittite society. Foreign artefacts in Hatti represents the connections and contacts of the Hittites with their surrounding states. Hittite relations with Azzi-Ḫayaša are a good example to comprehend the attitudes of the Hittite towards a region and a state that they might have perceived as foreign.