Dahilde işleme rejimi uygulamalarının ihracat performansına etkisi: Konya ilinde dahilde işleme rejimi uygulayan ve uygulamayan firmalara yönelik bir araştırma
Effect of inward processing regime applications on export performance: A research for companies applying and not applying inward processing regime in konya province
  1. Tez No: 694552
  2. Yazar: GAMZE KÜÇÜKÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH CURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünya genelinde tüm ülkelerin ortak hedefi uluslararası pazar alanlarından daha fazla pay alarak gelirlerini artırmaya yöneliktir. Bu sebeple, günümüz dünyasında ülkeler, ihracat oranlarını artırmak için ihracata konu uygulama ve politikalara önem vermektedir. 1996 yılından itibaren Türkiye'de uygulamaya koyulan Dahilde işleme rejimi; ihracat faaliyeti gösteren işletmelere, ihracatını yapacakları malın üretiminde kullanacakları hammadde ve ara malları vergilerden muaf tutularak dünya piyasa fiyatlarından ithalatını yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Bu kapsamda tez çalışmasının ana hedefi, ihracata dayalı ekonomik büyüme politikası izleyen Türkiye için büyük önem arz eden dahilde işleme rejiminin firmalar açısından ihracat performansına etkisinin incelenmesidir. Konya ilinde faaliyet gösteren ve dahilde işleme rejimi uygulamasından yararlanan ve yararlanmayan işletmeler ile anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde, dahilde işleme rejimi uygulayan ve uygulamayan firmaların ihracat performansları arasında istatistiki bakımdan anlamlı düzeyde farklılık olduğu, firmaların ihracat desteklerinden yararlanma düzeylerinin ihracat performanslarını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Dahilde işleme rejimini yüksek veya çok yüksek düzeyde uygulan firmaların ihracat performanslarının dahilde işleme rejimi uygulamayan firmaların ihracat performansına göre daha yüksek düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca dahilde işleme rejiminin ihracat performansına etkisinin tam olarak tespiti yapılabilmesi için yapılan anket çalışmasının her sektöre ayrı ayrı uygulanması ve bununla birlikte yerli üreticilerin dahilde işleme rejimine yönelik görüş ve tutumlarının araştırmaya dahil edilmesi daha sağlıklı veriler elde edilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The common goal of all countries around the world is to increase their revenues by taking a greater share of international Sunday areas. For this reason, countries in today's world attach importance to export practices and policies in order to increase export rates. The inward processing regime, which has been implemented in Turkey since 1996, allows enterprises engaged in export activities to import raw materials and intermediate goods that they will use in the production of goods that they will export, exempt from taxes at world market prices. In this context, the main goal of the thesis study is to examine the impact of inward processing regime on export performance from the point of view of companies, which is of great importance for Turkey, which follows an export-based economic growth policy. Survey studies were conducted with businesses operating in Konya province that benefit from and do not benefit from the application of internal processing regime. Findings as a result of the inward processing regime, which has the export performance of firms and those that do not differ at a statistically significant level between firms that export export performance has been found to positively affect the level of utilization of supports. It has been concluded that the export performance of companies that implement the internal processing regime at a high or very high level is higher than the export performance of companies that do not implement the internal processing regime. In addition, applying the survey to each sector separately in order to fully determine the impact of the inward processing regime on export performance, as well as including the views and attitudes of domestic manufacturers towards the inward processing regime in the study, will provide healthier data.