Overlapping institutions on the way to non-hierarchy: EU-NATO relations between 1993-2016
Kesişen kurumlar hiyerarşiden arınma yolunda: 1993-2016 yılları arasında AB-NATO ilişkileri
- Tez No: 694567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFE TOKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma 1993 ve 2016 yılları arasında AB ve NATO arasında iş birliği ve yarışma dinamiklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. 21.yy'ın ilk 10 yılında geliştirilen rejim kompleks teorisinin temel boyutları olan işlevsel kesişme ve hiyerarşi kapsamında iki organizasyon arasındaki iş birliği ve yarışma dinamikleri değerlendirilmektedir.Çalışma AB ve NATO'nun ortak olarak askeri kriz yönetimi politika alanında faaliyet gösterdiğini göstermektedir. Aynı zamanda, çalışma da AB ve NATO arasında NATO'nun lehine hiyerarşi bulunmasına rağmen, bu hiyerarşinin zamanla azaldığı iddia edilmektedir. Tez de AB ve NATO'nun askeri kriz yönetimi politika alanında ortak olarak faaliyet göstermesine dayanılarak iki organizasyon arasında hem iş birliği hem de yarışma dinamiklerinin görülebileceği belirtilmiştir. Ancak çalışma iki organizasyon arasındaki hiyerarşinin azalan yönde hareket etmesine dayanarak iki organizasyon arasındaki ilişkinin iş birliğinden yarışmaya geçiş yolunda olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the dynamics of cooperation and competition between the EU and NATO between 1993 and 2016. Specifically, this research evaluated the dynamics of cooperation and competition between the EU and NATO within the scope of functional overlapping and hierarchy, which are basic dimensions of the regime complex theory developed in the first ten years of the 21st century. The study shows that the EU and NATO jointly operate in the field of military crisis management policy. At the same time, the study argues that although there is a hierarchy in favour of NATO between the EU and NATO, this hierarchy has decreased over time. This thesis states that both cooperation and competition dynamics can be seen between the two organizations because the EU and NATO operate jointly in military crisis management policy area. However, based on the decreasing hierarchy between EU and NATO, this thesis argues that the relationship between the two organizations is on the way from cooperation to competition.