İmam Rabbânî'nin kötülük anlayışı
Imam Rabbâni's understanding of evil
  1. Tez No: 694568
  2. Yazar: EROL HARUNOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezi çalışmamdaki amaç, felsefenin en eski ve önemli meselelerinden biri olan kötülük problemine İmam Rabbânî açısından bakmanın konuya sağlayacağı katkıdır. Tezin giriş bölümünde tezimizin konusuna, amacına, yöntem ve tekniklerine, kötülük kavramının ne olduğu, ne anlamlara geldiği, tarihsel süreçte kötülük probleminin nasıl değerlendirildiği ile beraber İmam Rabbânî'nin hayatına, eserlerine ve düşüncelerine çok kısa bir şekilde yer verilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde, İmam Rabbânî'nin fiziki kötülüğün kaynağı ile varoluş hikmeti konusundaki kendine ait düşüncelerine yer verilerek diğer bazı düşünürlerle benzeşen ve ayrışan yönleri ortaya konulmuştur. Tezimizin ikinci bölümünde, İmam Rabbânî'ye göre ahlaki kötülüğün kaynağı ile varoluş hikmetine ilişkin düşüncelerine yer verilerek yine diğer bazı düşünürlerle aralarındaki benzeşen ve ayrışan yönleri değerlendirilmiştir. Araştırmamızın üçüncü bölümünde, İmam Rabbânî'ye göre kötülükle mücadele yollarına değinilerek kötülükten kurtulma ve korunma yolları ele alınmış ve O'nun bu konudaki tavsiyelerine yer verilmiştir. Tezimizin sonuç bölümünde ise bu çalışmamızla ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of my thesis is to contribute to the subject by looking at the problem of evil, which is one of the oldest important issues of philosophy, from the point of view of Imam Rabbani. In the introduction part of the thesis, the subject, purpose, methods and techniques of our thesis, what the concept of evil is, what it means, how the problem of evil is, evaluated in the historical process, and Imam Rabbani's life, works and thoughts are given very briefly. In the first part of our study, Imam Rabbani's own thought on the source of physical evil and the wisdom of existence are presented, and its similarities and differences of his thought with some other thinkers are revealed. In the second part of our thesis, according to Imam Rabbani, the similarities and differences between his thought and some other thinker thought are evaluated by giving place to his thoughts on the source of moral evil and the wisdom of its existence. In the third part of our research, according to Imam Rabbani, the ways of fighting against evil are mentioned and the ways of getting rid of and protecting from evil are mentioned and his recommendations on this subject are given. In the conclusion part of our thesis, a general evaluation has been made about our study.