A survey on the emotional responses of users to building forms: focusing on digitally manipulated curvilinearity
Kullanıcıların bina formlarına duygusal yanıtları üzerine bir araştırma: dijital olarak manipüle edilmiş eğriliklere odaklanmak
- Tez No: 694570
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSU BERK HAZNEDAROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI İMAMOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son yıllarda mimaride bilgisayar teknolojilerinin kullanımı, yeni geometrik dil ve farklı form bulma yöntemleri önermesi nedeniyle binaların formunu büyük ölçüde değiştirmektedir. Bilgisayar teknolojilerinin, eğrisel formların tasarım ve yapımının çoğu durumda dijitalleşme öncesi dönemden daha ekonomik ve daha hızlı olmasını sağladığı ve amorf eğriliklerin tasarlanmasına yardımcı olduğu yaygın olarak bilinmektedir.. Bu nedenle, mimari söylem ve pratikte eğrisel formlar daha yaygın hale gelmiştir. Bu çalışma, dijital eğrisellik konusuna kullanıcı perspektifinden yaklaşmıştır. Bu tezin amacı, kullanıcıların eğrisel yapı formlarına karşı duygusal yanıtlarını ölçmek ve bunları doğrusal yapı formlarına verilen tepkilerle karşılaştırmaktır. İnsanların çeşitli yapı formlarına tepkilerini ölçmek için çalışma kapsamında doğrusal ve dijital eğrisel formlar olmak üzere 12 adet yapı örneği oluşturulmuştur. Bu çeşitli yapı formlarının görselleri ile çevrimiçi bir anket hazırlanmıştır ve cevaplar Mehrabian ve Russell'ın sıfat çiftlerine göre düzenlenmiştir. 114 katılımcı bu soruları gönüllü olarak yanıtlamıştır ve sonuçlar SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların doğrusal ve eğrisel formlara verdikleri yanıtlar karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, katılımcıların duygusal tepkilerinin, geleneksel doğrusal formlara kıyasla önerilen dijital eğrisel formlar için daha olumlu olduğunu göstermiştir. Ayrıca, farklı form manipülasyon yöntemleri ile oluşturulan formlara katılımcıların duygusal tepkileri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, computer technologies in architecture have been chiefly changing the form of buildings, as it proposes a novel geometric language and different form-finding methods. It is widely known that computer technologies have enabled the design and construction of curvilinear forms to be more economical and faster than the pre-digitalization period for most cases and helped to design amorphous curvatures. Therefore, curvilinear forms have become more prevalent in architectural discourse and practice. This study approached the subject of digital curvilinearity from the perspective of the user. The aim of this thesis is to measure the emotional responses of the users to curvilinear building forms and compare them with the reactions to rectilinear ones. In order to measure peoples' responses to various building forms, 12 building cases were created, including rectilinear and digital curvilinear forms in this study. An online questionnaire is prepared with the visuals of these various building forms, and the answers are arranged according to Mehrabian and Russell's adjective pairs. 114 respondents voluntarily answered these questions, and the results were evaluated by using SPSS software. The responses of the respondents to rectilinear and curvilinear forms were compared. The results showed that participants' emotional responses were more positive for the digital curvilinear forms proposed compared to conventional rectilinear forms. In addition, there was no significant difference between the participants' emotional reactions to forms that are generated with different form manipulation methods.