Kültürel mirasın dijital temsili: Dara antik kenti agorasında artırılmış gerçeklik deneyimi
Digital representation of cultural heritage: An augmented reality experience in the agora of dara ancient city
  1. Tez No: 958292
  2. Yazar: BERYAR ZÜBEYDE BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN FİGEN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kültürel miras alanlarının korunması, deneyimlenmesi ve gelecek nesillere aktarılması fiziksel koruma ve belgelendirme yöntemlerinin yanında yeni teknolojilerin sunduğu imkanlarla beraber etkileşimli ve dijital odaklı formlara evrilmektedir. Bu dijital odaklı formlar arasında en çok tercih edilen teknolojilerden biri olan artırılmış gerçeklik (AG) teknolojisi, son dönemlerde özellikle kültürel miras alanlarında var olan tarihsel anlatıların biçimlerini dönüştürerek, ziyaretçilere zengin deneyimler sunmaktadır. Kullanıcılara yapılı çevre ve dijital içerikle eşzamanlı olarak etkileşim sunma potansiyeli, AG teknolojisinin kültürel miras alanlarında öncü bir noktaya yerleştirmektedir. Ancak tez kapsamında gerçekleştiren literatür incelemesinde , AG teknolojisinin kültürel miras alanlarıyla ilişkisinin müze içi deneyimlerle veya yapıların sanal modellerinin görüntülenmesi gibi alanlarda kullanıldığı; miras alanının sunduğu yer ve sahip olduğu hikâye ile harmanlanan, bütünleşik anlatılara sahip çalışmalarının sınırlı düzeyde kaldığı görülmektedir. Bu çalışma, literatür taramasından hareketle alanda bulunan bu boşluğu merkezine alarak, AG teknolojisinin kültürel miras alanında tarihsel altyapıya sahip dijital deneyim potansiyeli üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu bağlamda Mardin sınırıları içerisinde bulunan Dara Antik Kenti'nin agora (çarşı) alanında AG teknolojisi aracılığıyla dijital bir deneyim geliştirmeyi hedeflemektedir. Çalışmanın temel amacı, AG destekli dijital deneyimin, kullanıcıların mekânsal algı, bilgi edinme, duygusal bağ kurma ve genel memnuniyet düzeylerine olan etkisini ölçmek; bu deneyimin fiziksel ziyaretle kıyaslandığında nasıl farklılaştığını ortaya koymaktır. Çalışma alanı olarak belirlenen alan Dara Antik Kenti'nde 2020 yılında gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucunda gün yüzüne çıkarılan agora yapılanmasıdır. Uygulama sürecinde, Mardin Müzesi ile ortak bir çalışma gerçekleştirilerek agora alanının kazı raporları, çizimleri ve alandan çıkarılarak Mardin Müzesinde koruma altına alınan eserlere ulaşılmıştır. Bu raporlar, alana dair yazılan bilimsel makaleler ve alanda gerçekleştirilen saha gezileri kurgunun temelini oluşturmaktadır. Agora alanında var olan kalıntıların ve yapı elemanlarının modellenmesi amacıyla lidar ve fotogrametrik modelleme yöntemleri bir arada kullanılmış ve mevcut durum dijital ortama aktarılmıştır. Agora alanında izleri bulunan portiko yapılanması ise bu modellere eklenerek dijital model tamamlanmıştır. Daha sonra dijital ortamda tasarlanan üç boyutlu (3B) model merkeze alınarak bir dijital anlatı kurgulanmıştır. Bu dijital anlatının kurgulanması amacıyla Dara Antik Kenti ve agora yapılanması sahip olduğu mekânsal özellikler, tarihsel bağlam ve yerle kurduğu ilişkiler üzerinden derinlemesine incelenmiştir. Özellikle kazı çalışmaları sırasında zeytin ve zeytinyağı işlikleri ile bunların ticaretine dair buluntular hikâyeleştirmenin temelini oluşturmuştur. Katılımcılara sunulan bilgiler 3B model, ses, avatar ve video gibi unsurlar ile zenginleştirilerek katılımcıların mekânsal bağ kurmasını destekleyen dijital bir deneyim hedeflenmiştir. Bu anlatı Adobe Aero xxi uygulaması kullanılarak AG ortamına aktarılmıştır ve tablet ile katılımcılara sunulmuştur. Deneyim türlerini karşılaştırmak amacıyla katılımcılar biri deney grubu, diğeri kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Deney grubu tablet ve kulaklık ile AG destekli dijital deneyimi yaşarken, kontrol grubu yalnızca alanda fiziksel olarak gezinmiştir. Her iki deney grubunun yaşadığı deneyim, çevrim içi ortamda hazırlanan 5'li Likert ölçeği ile yapılandırılmış, mekânsal algı, bilgi edinme, duygusal deneyim, etkileşim ve memnuniyet gibi 5 ana başlık altında oluşturulan bir anket ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler grafiklere dökülerek analiz edilmiş ve iki grup arasındaki yanıtların istatistiksel olarak karşılaştırılması yapılmıştır. Sonuçlar, AG deneyimi yaşayan katılımcıların özellikle bilgi edinme ve mekâna dair tarihsel anlam üretme konusunda daha yüksek puanlar verdiğini göstermektedir. Bununla birlikte anket verileri, alan ile kurulan duygusal bağın ve alanın sahip olduğu tarihsel anlatıya dair anlam üretme düzeylerinin de deney grubunda daha güçlü olduğu tespit edilmiştir. Buna karşın, fiziksel deneyimi yaşayan grubun mekân içinde yönlenme ve dokuyu hissetme açısından az bir farkla daha olumlu geri bildirimlerde bulunduğu gözlemlenmiştir. Bu tez çalışması, kültürel mirasın dijitalleştirilmesinde hikâye anlatıcılığı ve AG teknolojilerinin ortak kullanarak, kullanıcı deneyiminin nasıl dönüştüğünü alan çalışması üzerinden sunmaktadır. Dara Antik Kenti gibi kültürel miras alanlarında gerçekleştirilen dijitalleştirme çalışmlarının, yapıları sadece 3B olarak temsil etmekle kalmayıp geçmişteki yaşama dair bağlamsal öğeleri kurulan dijital anlatılar aracılığıyla erişilebilir kılması ziyaretçilerin mekân ve kültürel miras ile kurduğu duygusal bağı geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The preservation, experience and transfer of cultural heritage sites to future generations is evolving from physical conservation and documentation methods to interactive and digital-oriented forms with the opportunities offered by new technologies. Augmented reality (AR) technology, one of the most preferred technologies among these digital-oriented forms, has recently transformed the forms of historical narratives, especially in cultural heritage sites, and offers rich experiences to visitors. The potential for users to interact with the built environment and digital content simultaneously places AR technology at the forefront of cultural heritage. However, the literature review conducted within the scope of the thesis shows that the relationship of AR technology with cultural heritage sites is used in areas such as inmuseum experiences or displaying virtual models of buildings; studies with integrated narratives that blend with the space and story of the heritage site are limited. Based on the literature review, this study focuses on the potential of AR technology in the field of cultural heritage as a digital experience with a historical background, centering on this gap in the field. In this context, it aims to develop a digital experience through AR technology in the agora (bazaar) area of the ancient city of Dara, located within the borders of Mardin. The main purpose of the study is to measure the impact of the AR-supported digital experience on users' spatial perception, information acquisition, emotional connection and overall satisfaction levels; and to reveal how this experience differs from the physical visit. The study area is the agora structure uncovered during the archaeological excavations carried out in 2020 at the ancient city of Dara. Agora, as a public gathering and socializing space in ancient city life, is a particularly meaningful public space to examine the data on the social and economic life of societies in augmented reality. This structure in the ancient city of Dara stands out with its public aspect in many ancient sources. During the implementation process, a joint study was carried out with the Mardin Museum to obtain excavation reports, drawings and artifacts excavated from the agora area and preserved in the Mardin Museum. These reports, scientific articles written about the site and field trips to the site form the basis of the fiction. Lidar and photogrammetric modeling methods were used together to model the ruins and building elements in the agora area and the current situation was transferred to the digital environment. The digital model was completed by adding the portico structure, of which traces were found in the agora area, to these models. xxiii Combining these different types ensured historical accuracy in the process of reconstructing the virtual model and transformed the digital model beyond a visual representation into a narrative that carries clues to the past use and spatial context of the building. Then, a digital narrative was constructed by centering the three-dimensional model designed in the digital environment. In order to construct this digital narrative, the ancient city of Dara and the agora structure were analyzed in depth through its spatial features, historical context and the relationships it establishes with the place. In particular, during the excavations, finds of olive and olive oil workshops and their trade formed the basis of the storytelling. Instead of using this data as static information, it was transformed into dynamic information. This information transfer was shaped within the framework of storytelling. Thus, users were able to walk through the old agora with storytelling while moving in the AR environment. The information presented to the participants was enriched with elements such as 3D models, audio, avatars and video, aiming to create a digital experience that supports participants' spatial connection. This narrative was transferred to the AR environment using Adobe Aero application and presented to the participants with a tablet. The inclusion of multi-sensory elements such as sound integration, storytelling avatars and visual storytelling aimed to evoke a sense of place and time travel in participants. This thesis seeks to answer the question of how augmented reality (AR) technology can play a complementary role in the physical experience of cultural heritage sites and how this digitally supported experience can contribute to visitors' perception of space and historical understanding processes. For this purpose, physical and digital experiences were applied separately in the same place, and a comparative analysis was carried out by evaluating the experiences of both groups with a questionnaire method. In order to compare the types of experiences, the participants were divided into two groups, one experimental group and the other control group. The experimental group experienced the AR-supported digital experience with a tablet and headphones, while the control group only physically navigated the space. A total of 30 volunteer participants took part in the experimental process and 15 participants were determined for each group. The age range of the participants was between 18-25 and consisted of university students. University students were preferred because they are familiar with technological developments and should be the priority group identified by UNESCO. In addition, the participants' familiarity with processes such as surveys and data collection contributed to the efficiency of the study in terms of answering the survey questions and observation. The experience of both experimental groups was measured with an online questionnaire structured with a 5-point Likert scale and organized under 5 main headings: spatial perception, information acquisition, emotional experience, interaction and satisfaction. The data obtained were analyzed graphically and a statistical comparison of the responses between the two groups was made. The results show that participants who experienced AR gave higher scores, especially in terms of acquiring knowledge and producing historical meaning about the place. xxiv In addition, the survey data revealed that the emotional connection with the site and the level of meaning-making about the historical narrative of the site were stronger in the experimental group. On the other hand, it was observed that the group that had the physical experience gave slightly more positive feedback in terms of orientation in the space and feeling the texture. This reveals that digital experiences significantly increase the ways in which users make sense of the place and the depth of understanding of the historical context. On the other hand, the sense of texture and reality of physical visits, the direct feeling of the atmosphere of the place and the feeling of being in the place provide a better experience, even if only slightly, compared to the digital environment. This thesis presents how the user experience is transformed through the joint use of storytelling and AR technologies in the digitization of cultural heritage through fieldwork. The digitization of cultural heritage sites such as the ancient city of Dara not only represents the buildings in 3D, but also makes contextual elements of past life accessible through digital narratives that enhance the emotional connection of visitors with the space and cultural heritage.