Milliyetçi hareketteki fikir ayrılığı: Cumhuriyetin ilk muhalefet partisi Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası
The divergence in the nationalist movement: The first opposition party of the republic progressive republic party
  1. Tez No: 694580
  2. Yazar: NECMEDDİN ALPER KIZILOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Fransız Devrimi'yle birlikte kapsamı genişleyen haliyle milliyetçiliğin ortaya çıkışı ve Türk milliyetçiliğinin bundan etkilenmesi Osmanlı Devleti'nin son dönemine denk gelir. Türk milliyetçiliğin Osmanlı Devleti için bir çözüm reçetesi olarak sunulması 1800'lerin sonuna doğru gerçekleşse de milliyetçi hareketin filizlenip bir devlet politikasına dönüşmesi 1900'lerin başlarına rastlar. I.Dünya Savaşı dönemi milliyetçi politikaların uygulandığı ilk dönemdir. I.Dünya Savaşı'nın yıkımı neticesinde milliyetçi hareket, vatan topraklarının işgalinin önüne geçmek için harekete geçer. Bu mücadelede ise tek müttefiki halktır. Türk milliyetçiliği ideolojisi, halkı bu mücadeleye dahil etmek için kullanılır. Türk milliyetçi hareketi Milli Mücadeleyi başarıyla sonuçlandırır lakin milliyetçi hareket savaşın ardından kurulacak rejimde fikir ayrılığı yaşamaktadır. Bu fikir ayrılığı rejimin mahiyetine ilişkindir. Önce ittihatçılar sonra İkinci Grup ve son olarak da Terakkiperverler ile girdiği iktidar mücadelesinde Mustafa Kemal galip olarak ayrılmıştır. Lakin milliyetçi hareketteki bu fikir ayrılığı süreci ve Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nın kurulması; cumhuriyetin ilk muhalefet partisi olması nedeniyle, İttihat Terakki'den geriye kalanları içinde barındırması nedeniyle, Halk Fırkası'na nazaran daha muhafazakar bir çizgide olması nedeniyle ve milliyetçi hareketin özellikle Milli Mücadele'de Mustafa Kemal ile birlikte hareket eden grubuna mensup kişiler tarafından kurulması nedeniyle incelemeye değerdir.
Özet (Çeviri)
The emergence of nationalism in its expanding scope with the French Revolution and the influence of Turkish nationalism on it coincides with the last period of the Ottoman Empire. Although the presentation of Turkish nationalism as a recipe for a solution for the Ottoman state occurred towards the end of the 1800s, the emergence of the nationalist movement and its transformation into a state policy coincided with the beginning of the 1900s. I.The period of World War II was the first period in which nationalist policies were implemented. I.As a result of the destruction of World War II, the nationalist movement moves to prevent the invasion of the homeland. In this struggle, the only ally is the people. The ideology of Turkish nationalism is used to engage the people in this struggle. The Turkish nationalist movement successfully concludes the national struggle, but the nationalist movement has a difference of opinion in the regime to be established after the war. This disagreement relates to the nature of the regime. First the union, then the second group, and finally the Terakkiperverler in the struggle for power Mustafa Kemal left as the winner. But this process of disagreement in the nationalist movement and the establishment of the progressive Republican Party; because it is the first opposition party of the Republic, because it contains what is left of Ittihat Terakki, because it is more conservative than the people's Party, and because the nationalist movement was founded by people belonging to his group, especially those who acted together with Mustafa Kemal in the national struggle, it is worth examining.