Detection of circular rnas in hepatocellularcarcinoma treated with different therapeutic agentsusing RNA-seq data
Farklı tedavi ajanları uygunlanmış karaciğerkanserlerine ait RNA dizilerinden çembersel RNA'larıntespit edilmesi
  1. Tez No: 694581
  2. Yazar: BURCU TAMKOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBAR CAN ACAR, YRD. DOÇ. DR. CAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biyoteknoloji, Biostatistics, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Karaciğer kanserinde tedavi ajanlarının keşfedilmesi bir çok zorluk içermektedir, çünkü karaciğer kanseri moleküler fenotipler açısından fazla heterojenlik içerir. Karaciğer kanseri tedavisinde çembersel RNA'ların rolünü anlamak çok önemlidir. Çembersel RNA'lar küçük, kodlanmayan endojenik, tek sarmalı, kovalent bağlı RNA yapılarıdır. Yüksek stabiliteleri sayesinde çembersel RNA'ların önemi ortaya çıkmıştır. Bu zamana kadar çembersel RNA'ların belirlenmesi çembersel RNA isoformu kullanılarak özgül deneylerle yapılıyordu. Ancak RNA-seq verisi kullanılarak ters uç birleştirme yerleri üzerinden çembersel RNA'ları belirlemek mümkündür. Bu tezin amacı bahsedilen ham ve haritanlamamış veriler ile olası ek birleşme yerleri hesaba katılarak çembersel RNA'lar bulmak ve çembersel RNA'ların farklı koşullardaki (farklı tedavi uygulanmış-tedavi uygulanmamış) transkript seviyelerini analiz etmektir. Mahlavu ve HUH-7 kanser hücre hatlarına ait 12 adet RNA-seq verisi kullanmıştır. Kullanılan RNA-seq verileri; mahlavu ve HUH-7 kanser hücre hatlarının sorafenib, PI3K-α, PI3K- β inhibitörü, ve bu ilaçların kombinasyonları olarak sorafenib ve PI3K-α inhibitörü ve sorafenib ve PI3K-α, PI3K- β inhibitörü ile muamele edilmiş verileridir. Bir çok farklı tespit yöntemlerini; CIRI, CircExplorer2, DCC, findcirc ve circRNAfinder, aynı anda çalıştırılmasına olanak sağladığı için çembersel RNA'ların tespitinde ve kantitatif analizinde CirComPara programı kullanılmıştır. HUH-7 hücre hattında toplam 136 tane çembersel RNA tespit edilirken, Mahlavu hücre hattında ise 122 tane çembersel RNA tespit edilmiştir. İki hücre hattında herhangi bir tedavi ajan ile muamele edilmemiş iki hücre hattında ortak 12 tane çembersel RNA tespit edilmiştir; tedavi ajanlarıyla muamele edilmiş hücre hatlarında ortak bir çembersel RNA tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Discovering therapeutic agents for hepatocellular carcinoma (HCC) pose challenges as HCC contains high heterogeneity in terms of molecular phenotypes. It is thus crucial to understand the role of circular RNAs in the treatment of HCC. Circular RNAs are small and non-coding endogenous RNAs that have single stranded and covalently bound structures. The clinical importance of circular RNAs is due to their high stability in the serum and tissue. Up to now, the detection of circular RNAs was done through specific experiments that were pre-enriched for circular isoforms. However, it is also possible to detect circular RNAs from regular RNA-Seq data using unmapped back-splice junction information. The aim of this thesis is to detect circular RNAs from the raw RNA-Seq data and to analyze their transcript level differential expression across conditions like treatment and non-treatment cell lines. The qualitative and quantitative circular RNA expression differences between the Mahlavu and HUH-7 HCC cell lines treated with sorafenib, PI3K-α, PI3K-β inhibitors and their combinations (i.e. sorafenib and PI3K-α inhibitor; and sorafenib and PI3K- β inhibitor) will be accomplished. This was be achieved by using 12 raw RNA-seq read sets. CirComPara was selected as detection and quantification method as it allows of working simultaneously with different detection methods such as CIRI, CircExplorer2, DCC, findcirc, circRNAfinder. In total 136 and 122 reliable circular RNAs were detected in HUH-7 and Mahlavu, respectively. When HUH-7 and Mahlavu cell line were not under any treatment, 12 common circular RNAs could be detected in both cell lines. Otherwise, no common circular RNAs were detected.