Sosyal ağları kullanım amaçları ve tüketici karar verme tarzları arasındaki ilişki: Y kuşağı üzerine bir inceleme
The relationship between intended use of social networks and consumer decision-making styles: A review on generation Y
  1. Tez No: 694586
  2. Yazar: SERHAT ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM CANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Zaman içerisinde hızlı gelişen teknoloji ile beraber sürekli artan ihtiyaçlar bir kısım sosyal medya araçlarının ortaya çıkmasını ve gelişmesini sağlamıştır. Son yıllarda ortaya çıkan bu iletişim araçları artık günümüzde özellikle Y kuşağı bireyleri arasında oldukça popüler bir hal almıştır. Bireyler internet ve sosyal ağlar sayesinde yeni iletişim kanalları keşfetmiş ve kullanmaya başlamıştır. Bu sebeple sosyal ağların kullanım amaçları ile tüketicilerin karar verme tarzları arasındaki ilişkinin nasıl olduğu bir merak konusu olmuş ve çalışmada bu konuya ışık tutmayı amaçlamıştır. Bu Çalışmada Çukurova Üniversitesinde öğrenim gören ve çalışan Y kuşağı bireylerinin sosyal ağları kullanım amaçları ile tüketici karar verme tarzları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışma kapsamında yer alan katılımcıların sosyal ağları kullanım amaçları ile tüketici karar verme tarzlarının farklı ölçek boyutları arasında ilişkiler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Over time, the ever-increasing needs have led to the emergence and development of some social media tools within the rapidly developing technology. These communication tools have emerged in recent years and have become very popular, especially among Y-generation individuals. Individuals have discovered and started to use new communication channels thanks to the internet and social networks. For this reason, it has been a mystery how the relationship between the purposes of social network use and consumers' decision-making styles, and the study aimed to shed light on this issue. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between the purposes of social networks use and consumer decision-making styles of Y-generation individuals who study and work at Çukurova University. For this purpose, in the scope of the study, it has been determined that the purpose of social networks use of the Y-generation is effective on consumer decision-making styles in different scale dimensions.