A new model for speech compression
Ses sıkıştırma için yeni bir yöntem
- Tez No: 694615
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GÜZ, PROF. DR. HAKAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, yeni bir düşük bit hızlı konuşma kodlama yöntemi önermek amaçlanmaktadır. Önerilen yöntemde, klasik SYMPES tabanlı önceden tanımlanmış imza ve zarf dizileri, sıfır geçiş oranı ve fonem tabanlı segmentasyon kullanılarak elde edilir. Daha düşük bit hızları elde etmek için klasik SYMPES yönteminin hesaplama karmaşıklığı, nispeten yüksek kodlama süreleri vb. gibi bazı dezavantajlar da yeni yaklaşımda önemli ölçüde azaltılmıştır. Bahsedilen yeni yaklaşım, bit hızını önemli ölçüde azalttığı için klasik SYMPES yaklaşımından daha anlaşılır bir konuşma kalitesiyle yüksek sıkıştırma oranları sağlar. Ayrıca, deneysel sonuçlarda, CELP (Code Excited Linear Predictive) kodlama algoritması gibi diğer geleneksel yöntemlere kıyasla neredeyse aynı bit hızlarında çok daha umut verici bir konuşma kalitesinin elde edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to propose a new low bit-rate speech compression method. In the proposed method, classical SYMPES (Systematic Procedure for Predefined Envelope and Signature Sequences) based predefined signature and envelope sequences are obtained using zero-cross and phoneme-based segmentation. Some disadvantages of the traditional SYMPES technique, like computational complexity, relatively long encoding times, and so on, are also reduced in the new version in order to obtain lower bit rates. The new approach significantly reduces the bit-rate and yields high compression ratios with more intelligible speech quality than that of the classical SYMPES approach. Furthermore, in comparison to other traditional techniques such as the CELP (Code Excited Linear Predictive) coding algorithm, experimental findings demonstrate that at almost the equal bit rates, extremely promising speech quality is produced.