Üniversite fakültelerinde idari mali işler biriminde çalışan personelin yaşadığı iş stresine ilişkin görüşleri: Durum çalışması
Opinions of personnel working in administrative financial affairs university faculties on the job stress experienced: Case study
- Tez No: 694614
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÜNBAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yaşamış olduğumuz dönemde, insan yaşamı gerek teknolojik olsun gerek sosyo-kültürel olarak birçok değişime uğramıştır. Bu değişen yaşam, kişileri hem olumlu hem olumsuz olarak etkilemiştir. Olumsuz yönde etkilenen insan stresli bir yapıya bürünmüş, yaşamının her safasın da bu kaygı ile yaşayarak baş etme yöntemlerini araştırıp en az şekilde etkilenmeye çalışmıştır. İnsanların karşı karşıya kaldığı stres; kişilerin karar vermesinde büyük rol oynamakta olup, ailesiyle ve çevresiyle olan iletişimlerini etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Özellikle çalışma ortamında birçok sebepten dolayı daha fazla görülen stres, yapılan işin niteliğine göre kaygı düzeyini artırmış, psikolojik ve fizyolojik olarak kişilerin sorunlar yaşamasına sebep olmuştur. Çalışanlar arasındaki anlaşmazlıklar, çalışma ortamından kaynaklanan sebepler, çalışanların amirleri ile yaşamış oldukları anlaşmazlıklar ve en önemlisi yapılan işin sonucunda olumsuz giden bir durum söz konusu olduğunda çalışanlara yansıtılan parasal cezalar, idari ve adli soruşturmalar kişiler üzerinde baskı oluşturarak stres yaratmaktadır. Yaşanılan bu stres süresince yapılan işlerden de strese bağlı olarak verimli bir sonuç beklemek mümkün değildir. Pozitif sonuçlar elde edilebilmesi için çalışanlara psikolojik ve fizyolojik uygun ortamlar yaratılmalıdır. Nitel bir araştırma olan çalışmamız betimsel tek durum desenli yöntem kullanılarak araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 yılları içerisinde Akdeniz Üniversitesi sınırları içerisinde yer alan fakültelerin idari mali işler biriminde çalışan 12 gönüllü personellerle yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, içerik analizi yapılıp elde edilen sonuçlar betimsel bir anlatım ile doğrudan anlatımlara yer verilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda ortaya çıkan temalar araştırmanın hedefleri doğrultusunda sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our present time, the human life has been altered by socio-cultural and technological factors. The altered human life has influenced individuals both positively and negatively. Individuals who are negatively affected have felt the stress and attempted to find ways of coping with his/her concern in every aspect of life with least damage. The stress felt by humans, has big impact on their decisions, and is one of the factors influencing their interactions with their families/environments Particularly the stress experienced at work for various reasons has increased the level of concern depending on the type of work and it caused psychological and physiological problems for individuals. Dissent among co-workers, work-related factors, disagreements between subordinate and superordinate workers and most importantly financial compensations and investigations awaiting workers in case of possible malfunctions all contribute to stressful situations for workers. Due to the stress experienced one cannot be expected to get rewarding job experiences at work. In order to get rewarding experiences at work, the workers should be provided with conditions that are conducive for their psychological and physical wellbeing. Our study, which is a qualitative research, was investigated using descriptive single- case patterned method. The sampling of the research consisted of 12 volunteer staff working in the administrative financial affairs unit of the faculties within the borders of Akdeniz University between the years 2020-2021. By using a semi-structured interview form, content analysis was done and the results obtained were directly explained with a descriptive narrative. The themes that emerged as a result of the examination were classified in line with the objectives of the research.