Farklı bitki besin elementlerinin eksikliklerinin nadph oksidaz aracılı reaktif oksijen türü sinyallemesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of deficiencies of di̇fferent plant nutrients on nadph oxidase- mediated reactive oxygen species signaling
  1. Tez No: 694623
  2. Yazar: HALİL ONUR TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ UZİLDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bitki gelişimi için gerekli olan bu besinler makro ve mikro besinler olarak ikiye ayrılmaktadır. Makro elementler; azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve kükürt. Mikro elementler ise; demir, mangan, bakır, çinko, bor, molibden, sodyum, nikel ve klor elementleridir (Çaktü, 2016). NADPH oksidazlar, abiyotik ve biyotik etmenlere duyarlıdır ve stresin algılanması ile aktiviteleri genellikle artar. Günümüze kadar yapılan çalışmalarda ROS sinyallerinin üretilmesinden sorumlu olan NADPH oksidaz enzim aktivitesinin bitki ortamdaki besin elementlerindeki değişimlere karşı oluşturduğu yanıtlar çalışılmamıştır. Bu amaçla çalışmamızda önemli makro besin elementleri olan N, P ve K'nın eksikliklerinin Arabidopsis thaliana ve Eutrema parvulum bitkisinde RBOH genlerinin ifadeleri, NADPH oksidaz aktivitesi ve NADPH oksidaz isoformlarının değişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Çıkan bulgular sonucunda bitki besin elementleri eksikliği durumunda NOX enzim aktivitesinde bir artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
These nutrients, which are necessary for plant growth, are divided into macro and micro nutrients. Macro elements; nitrogen, phosphorus, potassium, calcium, magnesium and sulfur. Micro elements are; iron, manganese, copper, zinc, boron, molybdenum, sodium, nickel and chlorine elements (Çaktü, 2016). NADPH oxidases are sensitive to abiotic and biotic factors, and their activity usually increases with the perception of stress. The responses of NADPH oxidase enzyme activity, which is responsible for the production of ROS signals, to changes in nutrients in the plant environment have not been studied in studies carried out to date. For this purpose, the effects of deficiencies of important macronutrients N, P and K on the expression of RBOH genes, NADPH oxidase activity and NADPH oxidase isoforms in Arabidopsis thaliana and Eutrema parvulum were investigated in our study.As a result of the findings, an increase in NOX enzyme activity was detected in case of plant nutrient deficiency.