Extending an outranking multiple criteria decision making method to differentiate gain and loss
Baskınlık ilişkisi kullanan bir çok kriterli karar verme yönteminin kazanç ve kaybı farklılaştırarak genişletilmesi
- Tez No: 694650
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA KARASAKAL, PROF. DR. ORHAN KARASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Beklenti Teorisinin, baskınlık ilişkileri içeren sıralama ve sınıflandırma yöntemlerine entegrasyonu üzerine çalışılmıştır. En çok bilinen çok kriterli sıralama yöntemlerinden biri olan PROMETHEE yöntemi ve en çok bilinen çok kriterli sınıflandırma yöntemlerinden biri olan FlowSort yöntemleri beklenti teorisi bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Geliştirilen yöntemler aynı miktardaki kaybın etkisinin kazançtan fazla olduğu durumlarda alternatifleri sıralama ve sınıflandırma için kullanılır. Sonuçlar PROMETHEE ve FlowSort yöntemleri ile karşılaştırıldığında, karar vericinin kayıp-kazanç arasında belirlediği değere göre alternatiflerin sıralamalarında ve sınıflarındaki değişimin etkisini gösterir.
Özet (Çeviri)
In this study, the integration of Prospect Theory into ranking and sorting methods based on the dominance relations is studied. The well-known multi-criteria ranking method PROMETHEE and the well-known multi-criteria sorting method FlowSort are extended by using the prospect theory perspective. The proposed methods are used to rank and sort the alternatives in the case where the impact of losses is greater than gains for the same amount. When the results are compared with the PROMETHEE and FlowSort methods, the results show how the rankings and classes of the alternatives change according to the value of loss and gain that are determined by the decision-maker.