Düzenli olarak spor yapan bireylerde beslenme bilgi düzeyinin ve ortoreksiya nervozanın incelenmesi
Evaluation of nutritional information level and orthorexia nervosa in individuals WHO regularly participate in sports
- Tez No: 694658
- Danışmanlar: PROF. MÜVEDDET EMEL ALPHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sporcularda, beslenmeye ve fiziksel görünüme verilen önemin yeme bozukluğu gelişme riskini artırdığı gözlenmektedir. Egzersiz yapan bireylerde sık görülen yeme bozuklukları; anoreksiya nervoza ve ortoreksiya nervozadır. Bu çalışma; düzenli olarak spor yapan bireylerin, beslenme bilgi düzeyleri ve ortoreksiya nervoza varlığının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda; bu çalışmadan elde edilen verilerin sadece düzenli olarak spor salonunda spor yapan bireylerde değil, tüm kollarda beslenme bilgi düzeyinin ve ortoreksiya nervozanın varlığı üzerine yol göstermesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Beykoz ilçesinde yaşayan ve düzenli olarak egzersiz yapan 20-29 yaş aralığında, 2 farklı spor salonundaki kadın-erkek toplam 200 aktif üye oluşturmaktadır. Çalışma, Mayıs 2019- Ağustos 2019 zaman aralığında, 3 aylık sürede gerçekleştirilmiştir. Bireylere araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile anket formu uygulanmıştır ve bu formda demografik özellikleri sorgulanmış, ORTO-11 ölçeği ve Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi (YETBİD) Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin %46,5'i kadın, %53,5'i erkektir. Kadın bireylerin Beden Kütle İndeksleri (BKİ) ortalamaları 23,7±4 kg/m2 ve erkek bireylerin BKİ ortalamaları 25,1±3,0 kg/m2'dir. Çalışmaya katılan bireylerin temel beslenme bilgisi puan ortalamaları 48,8 puan (orta bilgi düzeyi) olarak bulunmuştur. Kadın bireylerde temel beslenme bilgisi puan ortalaması 49,3, erkek bireylerde 48,3 puandır. Katılımcıların ORTO-11 puan ortalaması 32,6± 61,3 olarak bulunmuştur. Kadın bireylerin ORTO-11 puan ortalaması 33,6, erkek bireylerin ORTO-11 puan ortalaması 31,8'dir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; erkek bireylerin kadın bireylere göre daha ortorektik olduğu sonucuna varılmıştır. Kadın ve erkek bireylerde medeni durumun ortoreksiya nervoza varlığını etkilemediği görülmüştür. Çalışmanın sonucunda beslenme bilgi düzeyi arttıkça bireylerin ortorektik olma olasılığının da arttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been observed that the importance given to nutrition and physical appearance is increases the risk of developing eating disorder on athletes. Eating disorders common in people who exercises are anorexia nervosa and ortorexia nervosa. This study was planned for determine the information about nutrition and the presence of ON of people who regularly do sports. At the same time, the data obtained from this study is intended to guide the presence of nutritional information and orthorexia nervosa in all branches, not only in individuals who regularly goes to the gym. A total of 200 active members of men and women from 2 different gyms, in 20-29 age range, living in Beykoz district of İstanbul province and exercising regularly are the population of this study. The study was conducted over a three months period, between March 2017- June 2017. A survey form was applied to individuals by the researcher using a face to face interview technique, and in this form, their demographic characteristics were questioned, the ORTO-11 scale and the Nutrition Knowledge Level Scale For Adults (NKLSA) were used. %46,5 of the individuals surveyed were women and %53,5 were men. The average body mass index of female individuals is 23,7±4 kg/m2 and the average body mass index of male individuals is 25,1±3,0 kg/m2. The mean score of basic nutrition knowledge of the participants of the study was found as 48,8. Basic nutrition knowledge mean score is 49,3 for female and 48,3 for male. The points mean of the individuals is found to be 32,6±6,13 on the ORTO-11 scale. ORTO-11 scale mean score of female is 33,6, male is 33,6. According to the findings obtained from the study; it was concluded that male individuals were more orthoretic than female individuals. It was observed that marital status didn't affect the presence of orthorexia nervosa in men and women. As a result of the study, it was concluded that as the level of nutritional knowledge increases, individuals are also more likely to be orthorectic. In general, within the scope of the study, goals and expectation were archieved and conclusions that could lead to future studies, supported by the past studies, were reached.