Mass splittings of heavy quark spin symmetry partners of X(3872) in QCD sum rules
KRD toplam kuralları ile X(3872) ağır kuark spin simetri eşlerinin kütle ayrışımları
- Tez No: 694659
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ ÖZPİNECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
KRDTK'nin kondensat ve Borel kütlesi gibi değişkenlerinin tam değerleri üzerinde anlaşılmamıştır ve bu da sonuçtaki hata payını %30'a kadar arttırabilmektedir. Bu çalışmada X(3872) egzotik parçacığı ağır kuark spin simetri eşleri tetrakuark olarak incelenmiştir. Bunun için bahsi geçen değişkenlerin belirli aralıkları arasından rastgele seçilip takımlar oluşturulup söz konusu mezonların kütle kare değerleri elde edilmiştir. Değişken değerlerinin rastgele seçimleri Wolfram Mathematica 12.0.0, elde edilen verinin işlenmesi Python 3.7.3 ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The parameters of QCDSR such as the values of the condensates and the Borel mass are not well-established and hence increase the uncertainty of predictions up to 30%. In this study, mass splittings of the heavy quark spin symmetry partners of the exotic particle X(3872) are studied from the tetraquark aspect. In order to accomplish the task, randomised sets of the parameters are generated to find the squared mass values of the partners, and the results are compared with the findings in the literature. Randomisation of the values is performed using Wolfram Mathematica 12.0.0 and the data is analysed in Python 3.7.3.