Eski Türk simgelerinin çağdaş Azerbaycan sanatına etkisi
The effect of ancient Turkish symbols to modern Azerbaijani art
- Tez No: 694683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Ö. GÖKHAN TEMİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın konusunu Eski Türk Simgelerinin Çağdaş Azerbaycan Resmine Etkileri oluşturmaktadır. Bu çalışmada, kadim sanat dilinin Azerbaycan resim sanatına olan etkilerinin neler olduğunun anlaşılması amaçlanmıştır. Türk kültüründe var olan maddi kültür unsurları tarih öncesi çağlardan günümüze kadar süregelmiştir. Bu çalışmada, maddi kültür unsurlarının 1960'dan sonra Azerbaycan resim sanatının merkezine yerleşerek yeni çözümlemelerin denendiği bir zamana işaret ettiğine, bulgular ile ulaşılmıştır. Ortak birer kültürel değer olan kozmogonik, mitolojik, dinî vb. simgeler, motifler, damgalar gibi geniş anlamları içerisinde barındırdığı düşünülen görsel mirasın kullanılması, Azerbaycan Resim Sanatında 1960lı yıllardan itibaren milli şuurun geliştirilmeye çalışıldığı dönemle paralellik gösterir. Bu bağlamda, çağdaş Azerbaycan resminin araştırıldığı konumuzda, Azerbaycanlı çağdaş ressamların çoğunluğunun maddi ve manevi kültür unsurlarını resimlerinde kullanmalarına etken sebepler üzerine durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The theme of this study is consisted of the effects of the ancient Turkish symbols to modern Azerbaijani Painting. The aim of this study is to understand the effects of ancient art language on Azerbaijani Art of Painting. The material elements of culture existing in Turkish culture, have persisted since the prehistoric ages. In this study it has been revealed that after 1960, material elements of culture locating at the center of Azeribaijani Art of Painting points a time at which new analysis were tried. The usage of visual heritage is considered to shelter cosmogoni, mythological, religious etc values which are cultural values such as symbols, motifs and seals goes parallel with the term in which national consciousness was tried to be developed. In this context, in our theme in which Modern Azerbaijani Art of Painting is researched, the effective reasons of why most of the Modern Azerbaijani Painters mostly used material and moral cultural elements in their painting, are emphasized.