PTEN/PI3K/MTOR sinyal yolağının oosit gelişme potansiyeline etkisi ve IVF sikluslarında ovaryan cevap ile ilişkisi
The effect of PTEN/PI3K/mTOR signaling pathway on oocyte growth potential and its relationship with ovarian response in IVF cycles
- Tez No: 694682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Tüp bebek başarısında belirleyici olan önemli faktörlerin başında over cevabı gelmektedir. Çalışmamızın amacı; her oositin bireysel olarak kalitesini ortaya koyabilmek için, oositin içinde olgunlaştığı folikül ortamı hücrelerinden ve folikül sıvısından örnek alınarak, belirteç olabilme kapasitesine sahip olabileceği düşünülen parametreler açısından incelenmesidir. Çalışmamız insan ve hayvan olmak üzere 2 farklı kısmı kapsadı. İnsan kısmı 30 kadın üzerinde hayvan kısmı ise 18 adet fertil dişi fare kullanılarak gerçekleştirildi. Kadınlar her grupta 10 kişi olacak şekilde over stimülasyonu sonrası ovaryan cevaba göre 3 gruba ayrıldı: Zayıf Ovaryan Cevap (ZOC, oosit sayısı ≤3), Normal Ovaryan Cevap (NOC, oosit sayısı 6-9 arası) ve Yüksek Ovaryan Cevap (YOC) (n:10 oosit sayısı ≥10). Fareler ise, iki farklı dozda over stimülasyonunun yapıldığı (n:6, n:6) ve over stimülasyonunun yapılmadığı (n:6) gruplar halinde 3'e ayrıldı. İnsan deneylerinde PTEN/PI3K/AKT sinyal yolağındaki proteinlerden TSC1 ve TSC2'nin artışının mTOR'u dolaylı olarak baskıladığı görülmekte ve bu proteinlerin artışı, YOC grubunda ortaya çıkan olumsuz kohortun gelişimine neden olmaktadır. TSC1 ve TSC2 ile birlikte, iyi kohorta sahip foliküllerin foliküler sıvılarındaki melatonin, TGF-β ve β-hCG'nin anlamlı seviyede yüksek ve normal cevap veren grubun granüloza hücrelerinde DNA fragmentasyonu ve kromatin yapının anlamlı seviyede düşük olduğu sonucuyla oosit seçiminde başlıca parametreler olabileceği saptanmıştır. Farelerde PTEN/PI3K/AKT sinyal yolağı ve DNA fragmentasyonunun, kaliteli üreme özelliklerine sahip fare ihtiyacının karşılanmasına yönelik oosit seçiminde başlıca parametreler olarak değerlendirileceği ortaya koyulmuştur. Çalışma sonucunda, PTEN/PI3K/AKT sinyal yolağındaki bazı proteinlerin ve DNA fragmentasyonunun oosit seçiminde biyomarker olarak kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ovarian response is one of the most important factors determining the success of IVF. The aim of our study; in order to reveal the individual quality of each oocyte, it is taken as a sample from the cells of the follicle environment and follicle fluid in which the oocyte matures, and to examine it in terms of parameters that are thought to have the capacity to be a marker. Our study covered 2 different parts, human and animal. The human part was performed on 30 females and the animal part was performed using 18 fertile female mice. The women were divided into 3 groups according to the ovarian response after ovarian stimulation, with 10 individuals in each group: Weak Ovarian Response (ZOC, oocyte count ≤3), Normal Ovarian Response (NOC, oocyte count between 6-9) and High Ovarian Response (YOC) ( n:10 oocytes count ≥10). Mice were divided into 3 groups with two different doses of ovarian stimulation (n:6, n:6) and no ovarian stimulation (n:6). It is seen that the increase of TSC1 and TSC2, which are proteins in the PTEN/PI3K/AKT signaling pathway in human experiments, suppresses mTOR indirectly, and the increase of these proteins causes the development of the negative cohort in the YOC group. Together with TSC1 and TSC2, it was determined that melatonin, TGF-β and β-hCG in the follicular fluids of follicles with good cohorts were significantly high and DNA fragmentation and chromatin structure were significantly low in the granulosa cells of the normal responding group, which could be the main parameters in oocyte selection. It has been revealed that the PTEN/PI3K/AKT signaling pathway and DNA fragmentation in mice will be considered as the main parameters in the selection of oocyte to meet the need for mice with quality reproductive characteristics. As a result, it was concluded that some proteins in the PTEN/PI3K/AKT signaling pathway and DNA fragmentation can be used as biomarkers in oocyte selection.