Yeni medya ortamında bulut bilişim teknolojisinin kullanımı: Bulut sistemi kullanımında güven
Using cloud computing technology in the new media environment: Trust in use of cloud system
- Tez No: 694776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM DENİZ ANAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezin amacı değişen iletişim biçimlerini yeni medya ortamında incelemek ve kullanıcıların Türkiye'de bulunan yerli, yabancı bulut depolama hizmeti sağlayan markalara karşı algı ve tutumlarını araştırmaktır. Teknolojinin hızlı değişimleri ile ortaya çıkardığı ürünler hemen hemen her sektörü etkileyerek değişim ve dönüşüme teşvik etmektedir. Bu değişime paralel olarak sektörlerin çoğu dijital dönüşüm kavramını kullanmaktadır. Bu dönüşümü hızlıca gerçekleştiren sektörlerin başında da iletişim sektörü gelmektedir. Yeni medya alanında gerçekleşen hızlı değişimlerle birlikte bulut sistemlerinin getirdiği yenilikleri özellikle sosyal medya kısmındaki uygulamaların arka planlarında çalışan yapay zeka kodlamaları yoğun olarak kullanmaktadır. Bu yapay zeka kodlamaları uygulamalardaki (instagram, youtube, tiktok v.b) iletişimin içerik ve biçimsel yönünü belirlemektedir. Yeni medya alanında bu trafiğin yanı sıra büyük bir veri akışı da söz konusudur. Bu veri akışlarında bireylerin kullandıkları bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi cihazlardaki özel dosyaların paylaşımı söz konusudur. Bireylerin bu verileri süreç içerisinde depolaması ve ihtiyaç duyduğunda tekrar kullanmasını sağlayacak alan bulut platformunda bulunmaktadır. Burada bireyler bu platforma ne derece güven duymakta ve ne şekilde kullanımlarında faydalanmakta bunların hepsi yeni şekillenen iletişim biçimlerinde önemli konu başlıklarını oluşturmaktadır. Bu tezde Türkiye'de yaşayan 18 yaş ve üzeri kişilere dijital anket uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara bakıldığında, anket katılımcılarının, bulut depolama hizmeti veren markalara karşı kalite, güven, bağlılık ölçeklerine göre algı ve tutumları arasında anlamlı bir etki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the changing forms of communication in the new media environment and to investigate the perceptions and attitudes of users towards domestic and foreign cloud storage service providers in Turkey. The products created by the rapid changes of technology affect almost every sector and encourage change and transformation. In parallel with this change, most of the sectors use the concept of digital transformation. The communication sector is one of the leading sectors that rapidly realize this transformation. With the rapid changes in the field of new media, the innovations brought by cloud systems are intensively used by artificial intelligence coding, which works in the background of applications in the social media section. These artificial intelligence encodings determine the content and formal aspects of communication in applications (instagram, youtube, tiktok, etc.). In addition to this traffic, there is also a large data flow in the field of new media. In these data streams, private files on devices such as computers, mobile phones and tablets used by individuals are shared. The area that will allow individuals to store this data in the process and reuse it when needed is available on the cloud platform. Here, the extent to which individuals trust this platform and how they benefit from its use, all of these constitute important topics in newly shaped communication forms. In this thesis, a digital questionnaire was applied to people aged 18 and over living in Turkey. The results were analyzed with the SPSS program. Looking at the results, it was determined that there is a significant effect between the perceptions and attitudes of the survey participants towards the brands that provide cloud storage services, according to the scales of quality, trust and loyalty.