Bebeklerde damak yarığı tipinin ve kaide üretim tekniğinin beslenme plağının uyumuna etkisinin değerlendirilmesi: Bir in vitro Micro – CT çalışması
Evaluation of the effect of cleft palate type and base fabrication technique on feeding plate adaptation in infants: An in vitro micro-CT study
- Tez No: 694778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. POYZAN BOZKURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Damak yarığı ile doğan bireylerde, doğumdan itibaren farklı derecelerde fonksiyonel problemler görülmektedir. Bu problemlerden en önemlilerinden birisi de beslenme problemidir. Damaktaki oro-nazal bağlantıya bağlı olarak emme güçlüğü, sütün burundan gelmesi gibi sorunlar damak yarıklı bireylerde beslenmeyi zorlaştırmaktadır. Bu problemlerin cerrahi yöntemler ile kesin olarak tedavi edilmesine kadar, oro-nazal bağlantıyı geçici olarak kapatmak için beslenme plakları uzun yıllardır klinisyenler tarafından kullanılmaktadır. Mevcut tez çalışmasının amacı, iki farklı teknikle üretilen beslenme plağının kaide uyumunu in vitro şartlarda micro – CT taraması ile değerlendirmektir. Daha yüksek kaide uyumunun elde edildiği durumda, klinik olarak daha fonksiyonel beslenme plaklarının üretilebileceği düşünülmektedir. Bu amaçla çalışmada 3 farklı yarık tipini temsil eden (bilateral, unilateral sağ ve unilateral sol) modeller kullanılmıştır. Bu modeller üzerinden bilgisayar ortamında beslenme plağı tasarımları yapılarak bunlara ait STL veriler elde edilmiştir. Bu STL veriler üzerinden 2 farklı teknikle beslenme plağı üretimi yapılmıştır. Üretim tekniklerinin ilkinde SLA teknolojili 3D yazıcı ile şeffaf rezin kullanılmıştır. Diğer teknikte mum diskten kazıma yoluyla 5 akslı milleme cihazında üretilen mum modelajlar konvansiyonel muflalama yöntemi ile akrilik kaideye dönüştürülmüştür. Üretimi yapılan 60 adet beslenme plağı sırayla modeller üzerine oturtularak micro – CT taramasından geçirilmiştir. Tarama sonrası elde edilen veriler üzerinden plak ile model arasındaki mikro boşluklar, kaidelerin değişik bölgeleri için ayrı olarak ölçülmüştür. Ölçümler sonucunda 3D yazıcı ile üretilen beslenme plaklarının, tüm yarık tiplerinde ve ölçüm bölgelerinde konvansiyonel plaklara kıyasla daha iyi uyum gösterdiği görülmüştür. Bu bulgular doğrultusunda 3D yazıcı ile üretilen beslenme plaklarının, daha hızlı üretim süreci olan ve kaide uyumu daha yüksek bir alternatif olduğu söylenebilir. Beslenme plağı üretiminde konvansiyonel metottan 3D yazıcı ile üretime daimi olarak geçmek için daha geniş kapsamlı çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Individuals born with cleft palate have different degrees of functional problems starting from birth. One of the most important problem is nutrition. Problems such as difficulty in sucking and nasal regurgitation due to the oro-nasal communication in the palate make feeding difficult in individuals with cleft palate. Feeding plates have been used by clinicians for many years to temporarily close the oro-nasal communication until the definitive treatment of these problems with surgical techniques. The aim of the current in vitro thesis study is to evaluate the base adaptation of the feeding plates with micro-CT scanning. It was hypothesed that more functional feeding plates can be produced if higher adaptation is achieved. For this purpose, models representing 3 different cleft types (bilateral, unilateral right and unilateral left) was used in the study. Feeding plate designs were made digitally on these models and STL data was obtained. Based on these STL data, feeding plates were produced with 2 different techniques. In the production technique, clear resin was used with a 3D printer with SLA technology. In the other technique, the wax models produced in the 5-axle milling device by milling from the wax disc were converted into an acrylic base with the conventional molding method. The produced 60 feeding plates were subjected to micro-CT scanning on the models in order. Micro gaps between the plate and the model were measured on the data obtained after scanning. As a result of the measurements, it was seen that the feeding plates produced with the 3D printer showed a better adaptation compared to the conventional plates in all cleft models and measurement regions. With these findings, it can be said that nutrition plates produced with a 3D printer can be a practical and highly accurate alternative. Further studies are required to obtain clearer data on this subject.