COVİD-19 geçirmiş kişilerde kuvvetlendirme ve gevşeme egzersizlerinin kas iskelet sistemi ağrıları, anksiyete ve uyku kalitesine etkisi
Effect of strengthening and relaxation exercises on musculoskeletal pain, anxiety and sleep quality in people diagnosed COVID-19
  1. Tez No: 694793
  2. Yazar: BERAT KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
COVID-19 sonrası kişilerde kas iskelet sistemi ağrıları, anksiyete, uyku problemleri devam edebilmektedir. Çalışmamızda, COVID-19 semptomları devam eden kişilerde kuvvetlendirme ve gevşeme egzersizlerinin kas iskelet ağrıları, anksiyete ve uyku kalitesine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 18 Ocak 2021 – 31 Mart 2021 tarihleri arasında yürütülen çalışmaya son 3 ay içerisinde COVID-19 tanısı almış, yaşları 18-65 arasında değişen 76 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalardan 38'ine kuvvetlendirme ve gevşeme egzersizleri uygulanırken (deney grubu), 38'ine ise herhangi bir egzersiz uygulanmadı (kontrol grubu). Çalışma öncesi ve çalışma sonrası tüm hastalara, kişisel bilgi formu, McGill ağrı ölçeği kısa formu (SFMPQ), kısa form 36 (SF-36), Pittsburgh uyku kalitesi ölçeği (PUKİ) uygulandı. Çalışma öncesi demografik özellikler ve ölçeklere bakıldığında, deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
After COVID-19, musculoskeletal pain, anxiety, and sleep problems can continue. Our study aims at examining the effect of strengthening and relaxation exercises on musculoskeletal pain, anxiety and sleep quality in people with COVID-19 symptoms. At Gaziosmanpasa Education and Research Hospital 76 patients diagnosed with COVID-19 in last three months, aged between 18-65, were included in the study which was pursued between January 18 and March 31 in 2021. 38 of the patients included in the study underwent strengthening and relaxation exercises (experimental group), while 38 did not perform any exercises (control group). Personal data form, McGill Pain Scale short form (SFMPQ), short form 36 (SF-36), Pittsburgh sleep quality scale (PUKI) were applied to all patients before and after the study. Looking at pre-study demographic characteristics and scales, no significant difference was found between the experimental and control groups (p>0.05). After the study, there was a significant difference in SF-36, Mcgill Total score, Mcgill VAS, Mcgill current score, Beck Anxiety Scale and PUKI score in the experimental group (p0.05).