Parçadan bütüne kırkyamanın seramik sanatında çağdaş yorumlamaları
Patchwork from piece to whole in contemporary interpretations of ceramic art
- Tez No: 694794
- Danışmanlar: DOÇ. DUYGU KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez araştırmasında, Anadolu'daki tarihi Selçuklulara dayanan parçadan bütüne kültürel zenginlik olan kırkyamanın; günümüzde sadece kültürel miras olarak kalmayıp, geleneksel yapısını bozmadan varlığını sürdürmesi ve diğer kültürlerin de“patchwork”adı altında farklı tekniklerle tüm dünyada nasıl halen uygulanabilir olduğunun üzerinde durulmuştur. Kırkyamanın tanımı, tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkışı, kültürel yayılımı, zamanla birlikte teknolojiyle gelişmesi ve dünyanın çeşitli yerlerinde sanatsal etkinliklere konu olması, tez araştırmasının birinci bölümünde anlatılmıştır. Kırkyamanın zamanla kültürel bir olgudan çok daha fazlasına dönüşmesi, bu süreçte uygulama tekniklerinin ve kullanılan malzemelerin çeşitlendirilmesi ve sanatın farklı alanları ile buluşmasıyla nasıl zengin bir hale evirildiğine, çağdaş sanat ve sanatçı örnekleri üzerinden ikinci bölümde incelenmiştir. Tez araştırmasının sonuca bağlandığı üçüncü bölüm olan uygulama bölümünde ise geleneksel ve modern sanat algısı içinde daima güncelliğini koruyacak olan seramik sanatı ile kırkyamanın, bu araştırmaya katkı sağlayacak ve destekleyecek şekilde; form, biçim, renk ve doku zenginliklerinin bir araya gelmesiyle söz konusu olan araştırmanın uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada ana malzeme seramik olmakla birlikte, çalışmanın amacı sanatsal eylemler içerisinde, kırkyama ile disiplinlerarası etkileşim yaratmaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis research,“kırkyama”,which is cultural richness from part the whole based on the historical Seljuks in Anatolia; and is not only cultural heritage today, but also a maintaining existence without destroyig its traditional structure, has been emphasized how other cultures are still applicable all over the world with different techniques called“patchwork”. The definition of patchwork, its emergence in the historical process, cultural spread, development with technology over time and being the subject of artistic activities in various parts of the world are reported on the first part of the thesis research. Over time patchwork has become more than a cultural phenomenon, in this process, the diversification of application techniques and materials and how it evolved into a rich state by meeting with different areas of art were examined in the second chapter through the examples of contemporary art and artists.And in the application section, which is the third part where the thesis research is concluded, ceramic art and patchwork, which will always be up to date in the perception of traditional and modern art, were carried out in order to contribute and support to this research; the applications of the research, which is concerned with the combination of forms, structures, colors and texture richness. Although ceramics are the main material in this study, the aim of the dissertation is to bring about interdisciplinary interaction with patchwork within artistic actions.