Fiziksel çalışma ortamı unsurlarının tespiti ve bunların iş tatmini ve performansına etkisi: Beş yıldızlı otellerde bir alan çalışması
Identification of physical work environment elements and their effects on job satisfaction and performance: A field study in five star hotels
- Tez No: 694806
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde çalışanların evlerinden daha fazla vakitlerini harcadıkları yerler, çalışma ortamlarıdır. İşverenlerin sundukları fiziksel imkanlar, çalışanların iş tatmini ve performansını etkilemektedir. Çalışanların iş tatmini ve performansının psikolojik ve fiziksel sonuçları görülebilmektedir. Çalışanlardaki psikolojik ve fiziksel sorunlardan örgütlerin de maddi olarak etkilendiği tespit edilmiştir. Türkiye'nin turizm ve otelcilik açısından en güçlü şehri olan Antalya'da kayıtlı 899 konaklama tesisi bulunmaktadır. Bu, Türkiye genelindeki konaklama tesislerinin yaklaşık yüzde 42'sini oluşturmaktadır. Antalya'daki beş yıldızlı otellerin yüksek kalite standartlarıyla göz kamaştırıcı bir ortam oluşturdukları gözlemlense de otellerde çalışanların fiziksel iş ortamlarının, müşterilere sunulan ortamlardaki lüks ve kalite standartlarından yoksun olduğu gözlemlenmiştir. Antalya'daki beş yıldızlı otellerde çalışan 215 kişi üzerinde yapılan çalışmada, nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi ile fiziksel çalışma ortamının otellerde çalışanların iş tatmini ve performansına etkisi ölçülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, fiziksel çalışma koşullarının artması ile, iş tatmini ve performansının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Offices are the places where employees spend the most of their time. The physical workplaces offered by employers, affect the job satisfaction and performance of the employees. Employees' job satisfaction and performance also have psychological and physical results. It has been determined that organizations are financially affected by the psychological and physical problems of the employees. There are 899 registered accommodation facilities in Antalya. This constitutes approximately 42 percent of accommodation facilities across Turkey. It has been observed that the physical work environments of the employees, lack the luxury and quality standards of the hotel in general. This research was conducted with 215 employees in five-starred hotels in Antalya and was supported by qualitative and quantitative methods. In this research, the physical work environments' effects on the job satisfaction and performance of the employees were measured. According to the findings obtained from the research, it was determined that when physical working conditions were high, job satisfaction and performance of the employees had increased.