Hakaret suçunda isnadın ispatı
Proof of allegation at offense of libel
  1. Tez No: 694805
  2. Yazar: MEHMET TÜRKER ERENALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hakaret suçunda faile tanınan ispat hakkı hukuk sistemlerinin yıllar içinde gelişimiyle birlikte demokratik ülkeler bakımından bir insan hakları ve ifade hürriyeti ölçütü olarak görülebilir. Ülkelerin rejimlerinin ve siyasal sistemlerinin değişimleriyle ispat hakkına tanınan imkân arasındaki ilişki bunun önemli göstergelerindendir. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde ispat hakkının dünyadaki gelişimi, bu konuda mevcut olan sistemler ve kavramın Türk hukukundaki tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde isnadın ispatı kavramı, günümüzde yürürlükte bulunan 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve Anayasa'daki düzenlemeler dikkate alınarak açıklanmaya çalışılmıştır. Kanun hükmündeki düzenlemenin Anayasal hükme aykırılığına ilişkin tartışmalara değinilmiştir. Hakaret ve sövme suçlarına ilişkin eski mevzuattaki ayrımın kaldırılması, kavramın hukuki niteliğine ilişkin tartışmalar ve isnadın ispatlanmasının sonuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Proof right which is intitled to wrongdoer can be seen as a standard of human rights and freedom of speech in terms of democratic countries with the progress of legal systems in years. One of the significant indicators of this situation is that the political regulations of countries' systems and regimes are tied with the opportunity of proof right. In this context, in the first part of the study, development of the proof right in the world, systems avaliable in this regard and the historical development of the concept in Turkish law are discussed. At the second part of the study, proof of allegation is tried to be explained by taking into consideration the Turkish Penal Code No. 5237 in force and the regulations in the Constitution. Discussions on the contradiction of the regulation in the law to the Constitutional provision are mentioned. The elimination of the seperation in the old legislation on offense of libel and offense of slander, discussions on the legal nature of the concept and the results of the proof of allegation were emphasized.