Medyada uzman gazetecilik: Türkiye'de savunma haberciliği
Expert journalism in the media: Defense journalism in Turkey
  1. Tez No: 694813
  2. Yazar: CEREN TUĞÇE KOÇTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Savunma Sanayi, ülkelerin en çok önem verdiği konulardan bir tanesidir. Çünkü bir ülke derecede savunma sanayinde ne derece güçlüyse dış politikada da o derecede güçlüdür. Uluslararası arenada, ülkelerin ekonomik ve siyasal alandaki gücünü belirleyen unsurlarından birisi olan savunma sanayinde, her geçen gün gelişme yaşanmaktadır. Bu gelişmenin ana faktörü ülkelerin bu konuya önem vermesi ve kaynak aktarmasının yanında teknolojide yaşanan gelişmelerdir. Hâlihazırda savunma sanayi, sürekli yeniliğe, projelere ve değişime ihtiyaç duymaktadır. Ülkemiz jeopolitik konumu gereği önemli bir ülkedir. Bu sebeple, Türk Savunma Sanayi'nin öncelikli hedefi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarını karşılamak, uluslararası savunma sanayi pazarında ve bunun akabinde dış politikada ülke adından söz ettirmektir. Savunma sanayinin son zamanlarda önem kazanması ve özellikle Türkiye'nin savunma sanayi sektörüne yaptığı yatırımlar bu alanda uzmanlaşan gazetecilerin varlığına neden olmuştur. Gazetecilik uzmanlık alanlarına bir yenisi daha eklenmiş ve“Savunma Haberciliği”uzmanlık alanı oluşmuştur. Bu çalışmada, Türk Savunma Sanayi hakkında genel bir bilgi verilmekte, sektörün önemi üzerinde durulmaktadır. Bunun yanında“Savunma Haberciliği”uzmanlık alanı ile ilgili sektördeki temsilcilerle görüşülmektedir. Yazılı mülakat tekniği ile yapılan görüşmeler kapsamında elde edilen bulgular, Türkiye'de uzman gazetecilik alanında çalışan isimlerin savunma haberciliğine yönelik kanaatlerini ortaya çıkarmaktır. Bulgular sonucunda Türkiye'de savunma haberciliğinin geçmişe kıyasla geliştiği, ancak halen istenen düzeyde olmadığı sonucuna erişilmiş, sektörün bu konuda çalışmasıyla birlikte bu alanda gelişme sağlanacağı savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Defense Industry is one of the most important issues for countries. Because the stronger a country is in the defense industry, the stronger it is in foreign policy. In the international arena, the defense industry, which is one of the factors that determine the economic and political power of the countries, is developing day by day. The main factor of this development is the importance of countries to this issue and the transfer of resources, as well as the developments in technology. Currently, the defense industry needs constant innovation, projects and change. Our country is an important country due to its geopolitical position. For this reason, the primary goal of the Turkish Defense Industry is to meet the needs of the Turkish Armed Forces, to make the country popular in the international defense industry market and subsequently in foreign policy. The recent importance of the defense industry and especially the investments made by Turkey in the defense industry sector have led to the existence of journalists specializing in this field. A new one has been added to the field of journalism specialization and the field of“Defense Journalism”has been formed. In this study, general information about the Turkish Defense Industry is given and the importance of the sector is emphasized. In addition, the representatives in the sector related to the field of“Defense Journalism”are interviewed. The findings obtained within the scope of the interviews made with the written interview technique, reveal the opinions of the experts working in the field of journalism in Turkey on defense journalism. As a result of the findings, it was concluded that defense journalism in Turkey has developed compared to the past, but is still not at the desired level, and it has been argued that progress will be achieved in this field with the sector's work on this issue.