Elektronik ticarette kullanılan ödeme araçları: Türkiye değerlendirmesi
Tools used in electronic payment trade: Turkey assessment
  1. Tez No: 694814
  2. Yazar: HANDE KARATEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT BOZOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi ve elektronik ticarette (e-ticaret) internetin yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıyla beraber elektronik ödeme araçlarına verilen önem gittikçe artmaktadır. Günümüzde tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarının artması ve farklılaşması da bu durumu desteklemektedir. İhtiyaçların hızlı bir şekilde karşılanması ödeme araçlarının kullanım çeşitliliğin artmasına sebep olmuştur. Bu durum e-ticaret hacmini arttırmıştır. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak Türkiye'de de e-ticaretin ana mekanizmasını oluşturan ödeme araçlarının sayısında ve kullanımında meydana gelen artışların, e- ticaret hacmini de doğrudan etkilediği görülmüştür. Bu tez çalışmasının amacı; Türkiye'de kullanılan elektronik ödeme araçlarının değerlendirilmesidir. Çalışmada, gelişmiş ve gelişmekte olan diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de e-ticarette kullanılan ödeme araçlarının tercih oranının ve çeşitliliğinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of information and communication technologies and the widespread use of the internet in e-commerce, the importance given to electronic payment tools is increasing. The increasing and differentiation of the desires and needs of today's consumers also supports this situation. Rapid fulfillment of needs has led to increased usage variety of payment instruments. This has increased the volume of e-commerce considerably. In parallel with the developments in the world, it has been observed that the increase in the number and use of payment instruments, which constitute the main mechanism of e-commerce in Turkey, also directly affects the e-commerce volume. The aim of this thesis study is the valuation of electronic payment instruments used in Turkey. In the study, it was concluded that the preference rate and diversity of payment instruments used in e-commerce increased in Turkey as well as in other developed and developing countries.