Israel's Syria policy after the Arab Spring
İsrail'in Arap Baharı sonrası Suriye politikası
- Tez No: 694890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SEREN YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, İsrail-Suriye ilişkilerinin tarihsel gelişimini ve İsrail'in Arap Baharı sonrası Suriye politikasını incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, Arap Baharı'nın ve Suriye İç Savaşı'nın İsrail'in Suriye politikasında nasıl ve hangi düzeyde bir kırılma meydana getirdiğini ortaya koymaktır. Bu minvalde, öncelikle İsrail'in kuruluşunu müteakip Suriye ile ikili ilişkileri incelenmiş; daha sonrasında ise İsrail'in Arap Baharı'na yaklaşımı ve politikasını belirleyen dinamikler tanımlanıp analiz edilmiştir. İlerleyen aşamada, İsrail'in Suriye İç Savaşı boyunca uyguladığı Suriye politikası aktörler ve eylemler temelinde periyodik bir kategorizasyona tâbi kılınmıştır. Bu bağlamda İsrailli askerler, diplomatlar, siyasetçiler ve diğer devlet adamlarının açıklamalarından da istifade edilmiştir. Ana hatları itibarıyla, bu çalışma, İsrail'in süregelen Suriye politikasında Arap Baharı ve Suriye İç Savaşı'nın önemli bir dönüm noktası olup olmadığı sorusuna cevap aramaktadır. Bu maksatla çalışmada, İsrail'in Suriye krizine hangi aşamalarda ve nasıl müdahil olduğu, Tel Aviv Yönetimi'nin karar alma ve uygulama süreçlerindeki kırmızı çizgileri ve refleksleri ile Suriye krizinde rol oynayan diğer aktörlerle ilişkileri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Son olarak ise aktörler, faktörler ve eylemler üzerinden Suriye'de yaşanması muhtemel üç senaryo ve bu senaryolar karşısında İsrail'in olası siyasi ve askeri reaksiyonları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical development of Israeli-Syrian relations and Israel's Syria policy after the Arab Spring. The main purpose of the study is to reveal how and at what level the Arab Spring and the Syrian Civil War caused a breaking point in Israel's Syria policy. In this respect, first of all, after the establishment of Israel, its bilateral relations with Syria are examined. Then, the dynamics that determine Israel's approach to the Arab Spring and its policy are defined and analyzed. In the following chapter, Israel's Syria policy implemented during the Syrian Civil War was subjected to a periodic categorization based on actors and actions. In this context, statements of Israeli soldiers, diplomats, politicians, and other statesmen were also utilized. With the main lines, this study seeks to answer the question of whether the Arab Spring or the Syrian Civil War was a significant turning point in Israel's ongoing Syria policy. For this purpose, in this study, at what stages and how Israel was involved in the Syrian Crisis, the red lines and reflexes of the Tel Aviv Administration in decision-making and implementation processes, and its relations with other actors playing a role in the Syrian Crisis were examined inclusively. Finally, three possible scenarios in Syria and Israel's possible political and military reactions to these scenarios are evaluated through actors, factors, and actions.