Savunma ve dövüş sporcularının zihinsel dayanıklılık ve sürekli öfke/öfke ifade tarzlarının incelenmesi
Investigation of mental endurance and trait anger/anger expression styles of defense and martial athletes
- Tez No: 694891
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma, savunma ve dövüş sporcularının zihinsel dayanıklılık ve sürekli öfke / öfke ifade tarzlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın grubunu, 2019-2021 eğitim döneminde Türkiye'de Üniversite öğrenimi gören savunma ve dövüş sporcularını temsil eden 155 kadın ve 197 erkek sporcu öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği”ve“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada zihinsel dayanıklılık ve sürekli öfke/ öfke ifade tarzlarının aralarındaki ilişkiyi incelemek için çoklu doğrusal regresyon yöntemi kullanılmıştır. İki grup ortalamaları arasında karşılaştırmalar için t-Testi, ikiden fazla grupların analizinde ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmış ve hata payı 0,05 olarak kabul edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgulara göre, Sporcuların zihinsel dayanıklılıklarındacinsiyet, spor yılı, derece, anne-baba tutumu değişkenleri bakımından anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Research, defense and struggle of athletes, and insistence on expressing anger/anger study of styles. The groups of the research consisted of 155 female and 197 male students who were defense and martial athletes studying at university in Turkey in 2019-2021.“Personal Information Form”,“Intellectual Resilience Scale in Sports”and“Trait Anger and Anger Expression Styles Scale”were used as data collection tools. It is accurately reused for research to use the methods of liking and anger/angers in research. For comparisons between the means of the two groups, t-, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was applied for more than two analysis of variance and the error number was accepted as 0.05. According to the findings obtained as a result of the analysis of the data, it was found that there was a significant difference in the mental endurance of the athletes in terms of gender, year of sport, grade, parental attitude variables (p0.05).