Kardiyovasküler ve solunum sistemi hastalıklarının covıd-19 hastalık şiddeti ve mortalitesi üzerindeki etkisi: Bir sistematik derleme ve metaanaliz
The impact of cardiovascular and respiratory diseases disease severity and mortality on covid-19: A systematic review and metaanalysis
- Tez No: 694902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME ÇINAR, PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Herhangi bir yaştaki sağlıklı bireylerde şiddetli COVİD-19 ortaya çıkabilir, ancak ağırlıklı olarak ileri yaş veya altta yatan tıbbi komorbidite olan yetişkinlerde görülür. Komorbiditeler kötü sonuçların ana belirleyicileri olarak tanımlanmaktadır. Bu meta-analizde kardiyovasküler ve solunum sistemi hastalıklarının COVİD-19 hastalık şiddeti ve mortalitesi üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Google Scholar, Pub Med, Medline, Scopus, Science Direct ve Web of Science, CİNAHL veri tabanlarından 2019-2021 arasında yayınlanan çalışmalar tarandı. Dâhil edilen çalışmaların kalite değerlendirmesinde Polit ve Beck tarafından önerilen kalite değerlendirme ölçütleri kullanıldı. Değerlendiriciler arası uyum Kappa istatistiği, etki büyüklüğü“Odds Ratio”, çalışmalar arası heterojenlik Cochran'ın Q istatistiği ile hesaplandı. Yayın yanlılığını belirlemede Kendall'ın tau b katsayısı ve huni grafiği kullanıldı. Meta analize dahil edilen çalışmaların etki büyüklüğü ve yayın yanlılığı CMA 3 (Comprehensive Meta Analysis) programı kullanılarak hesaplandı. Bulgular: Toplam 69 çalışma araştırmaya dâhil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Severe COVID-19 can occur in healthy individuals of any age. However, it is predominantly seen in adults with advanced age or underlying medical comorbidity. Comorbidities are identified as the main determinants of poor outcomes. This meta-analysis, it was aimed to examine the effect of cardiovascular and respiratory system diseases on COVID-19 disease severity and mortality. Materials and Methods: The studies published between 2019-2021 from Google Scholar, Pub Med, Medline, Scopus, Science Direct, and Web of Science, CINAHL databases were scanned. The quality assessment criteria suggested by Polit and Beck were used in the quality assessment of the included studies. Inter-rater agreement was calculated with Kappa statistics, effect size“Odds Ratio”, heterogeneity between studies with Cochran's Q statistics. Kendall's tau b coefficient and funnel plot were used to determine publication bias. The effect size and publication bias of the studies included in the meta-analysis were calculated using the CMA 3 (Comprehensive Meta-Analysis) program. Results: A total of 69 studies were included in the study.