Divan şiirinde 'gam u şâdî'
'Gam u şâdî' in Ottoman poetry
- Tez No: 694901
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ÖBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu çalışma, edebî metinlerin oluşumunda önemli yeri olan hüzün ve mutluluğun divan şiirindeki ana çerçevesini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Diğer his ve duygulara zemin teşkil eden hüzün ve mutluluğa dair tespit edilen belli başlı kelimelerin sözlüklerdeki karşılıklarına odaklanılmakta ve sonrasında bu duyguların kültürel karşılıkları, tarihsel kronoloji göz önünde bulundurularak psikolojik ve dinî cephelerden incelenmektedir. Taramaya esas alınan divan metinlerinden getirilen şahitler ile söz konusu bu karşılıklar yorumlanmaya çalışılmıştır. Bu şekilde divan şiirinde hüzün ve mutluluğa dair tespit edilen imaj, kompozisyon ve mazmunların bir çerçeve içerisine alınması, duygu bağlamında bir örüntü dâhilinde incelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the main framework of sadness and happiness, which have an important role in the formation of literary texts, in Ottoman poetry. In this study the identifications of sadness and happiness in dictionaries were focused, which constitute the basis for other feelings and emotions. Afterwards, the cultural equivalents of these feelings (highligting the psychological and religious aspects and paying attention to the historical chronology) are examined. And then, these responses were tried to be interpreted with the witnesses we brought fromthe divan texts that we took as a basis for our study. In this way, it is aimed to frame the images, compositions and mazmuns determined about sadness and happiness in divan poetry and to examine them in a pattern in the context of emotion.