İleri evre epitelyal over kanserinde lenf nodu diseksiyonunun sağkalıma etkisi
The effect of lymph node dissection to survival in advanced stage epithelial ovarian cancer
  1. Tez No: 694933
  2. Yazar: ESRA ÖZBAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN KABACA KOCAKUŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: İleri evre over kanserinde selektif pelvik, para-aortik lenf nodu diseksiyonunun sağkalıma olan etkisini belirleyip primer cerrahi yaklaşımdaki yerini belirlemek. Yöntem ve Gereç: Ocak 2000- Şubat 2009 tarihler arasında Zeynep Kamil Hastanesi Jinekolojik Onkoloji ve Endoskopik Cerrahi Kliniklerinde over tümörü nedeniyle opere edilen 182 hastanın klinik dosyaları ve KETEM (Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi) dosyaları retrospektif olarak incelendi. Evre IIIC veya IV primer epitelyal over kanseri tanısı olan, çalışmaya alınma kriterlerimize uygun olan ve dosya bilgilerine ulaşılabilen 31 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastaların dosyalarından uygulanan cerrahi prosedür, klinikopatolojik bulgu, genel ve hastalıksız dönem sağkalım bilgileri incelendi. Bulgular: Lenf nodu diseksiyonu yapılmayan ve yapılan grupların operasyon süreleri ortalamalar, intraoperatif kan transfüzyonu-kan kaybı, intraoperatif komplikasyon varlığı, postoperatif hastanede kalış süresi, postoperatif komplikasyon oranı, rekürens ve exitus varlığı dağılımları açısından karşılaştırılmasında gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0.05). Lenf nodu diseksiyonu yapılan ve yapılmayan grupların genel ve hastalıksız dönem sağkalımı arasında istatiksel farklılık gözlenmemiştir (p>0.05). Asit varlığının, sitoloji negatifliği/pozitifliğinin, rezidüel tümörün, grade ve evrenin genel sağkalıma olan etkileri incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To define the effect of the pelvic and para-aortic lymph node dissection on survival in advanced ovarian cancer and to determine the place of the procedure in the primary surgical procedure. The secondary aim of the study was to evaluate the prognostic factors which might affect the survival in advanced stage ovarian carcinoma. Materials and Methods: A total of 182 patients with epithelial ovarian carcinoma diagnosed and treated at Zeynep Kamil Women and Children Diseases Education and Research Hospital during January 2002- February 2008 were retrospectively reviewed. Thirty-one patients with advanced stage ovarian carcinoma (stage 3C and stage 4) were included in the study. Surgical procedures, clinicopathological findings, overall and disease free survival periods of the patients were evaluated. Presence of intraabdominal ascite, positive result in cytology, presence of residual tumor, histologic type, grade and stage of tumor were studied to evaluate whether those parameters had any effect on survival. Statistical analysis was performed with independent t and chi-square tests. Differences were considered statistically significant at a probability value of 0.05). No significant difference was observed in overall and disease free survival between groups (p>0.05). The overall survival of the serous epithelial ovarian cancer was significantly higher than the non-serous epithelial ovarian cancer (p=0.002). Conclusion: Until definitive data exist, it does not seem logical to inflict the potential morbidity of a lymph node dissection on a patient with palpably normal retroperitoneal nodes in an attempt to by chance detect microscopic tumor deposits