Sosyal inovasyonun etkinliğinin ölçülmesi
Measuring the effectiveness of social i̇nnovation
  1. Tez No: 695024
  2. Yazar: BEYZA VAROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Toplumsal problemlerin ortadan kalkması için teknolojik inovasyonların tek başlarına yetersiz oldukları, bu sorunların çözülmesi için sosyal inovasyonların desteklenmesi gerektiği fikri savunulmaktadır. Toplumsal problemlerin giderilebilmesi için bu problemlerin çözümünü amaçlayan sosyal inovasyonlara ihtiyaç duyulmaktadır. AB'de uygulanan sosyal inovasyon projeleri incelendiğinde; sosyal inovasyonun AB ülkelerindeki toplumsal problemlerin ve eşitsizliklerin giderilmesinde etkili oldukları sonucuna varılabilir. Eğer bir ülke sosyal inovasyonda başarılıysa o ülkede toplumsal sorunların daha az olacağına ya da daha hızlı çözümleneceğine inanılmaktadır. Literatürde sosyal inovasyonları ölçen çalışma sayısı oldukça sınırlıdır. Ayrıca sosyal inovasyonların göstergeleri de netlik kazanmamıştır. Bu yüzden bu çalışmada çeşitli göstergeler belirlenerek 2016 ve 2017 Eurostat verilerini kullanarak 27 Avrupa Birliği ülkesi ve İsviçre, İzlanda, Norveç, Birleşik Krallık ülkeleri için veri zarflama analiziyle sosyal inovasyonun etkinliğini ölçmek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan 4 model temelinde, 2016 ve 2017 yıllarında etkin ve etkin olmayan ülkeler belirlenmiştir. Küresel İnovasyon Endeksi (GII) ve oluşturulan Sosyal İnovasyon Endeksi (SII) karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu çalışma kapsamında oluşturulan Sosyal İnovasyon Endeksi (SII) sonuçlarına göre bu ülkeler arasında sıralama yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is argued that technological innovations alone are insufficient to eliminate social problems, and that social innovations should be supported to solve these problems. In order to solve social problems, social innovations that aim to solve these problems are needed. When the social innovation projects implemented in the EU are examined; It can be concluded that social innovation is effective in eliminating social problems and inequalities in EU countries. If a country is successful in social innovation, it is believed that social problems in that country will be less or will be solved faster. The number of studies measuring social innovations in the literature is quite limited. In addition, the indicators of social innovations are not clear. Therefore, in this study, it is aimed to measure the effectiveness of social innovation with data envelopment analysis for 27 European Union countries and Switzerland, Iceland, Norway, United Kingdom, using 2016 and 2017 Eurostat data by determining various indicators. On the basis of 4 models created for this purpose, efficient and ineffective countries were determined in 2016 and 2017. The Global Innovation Index (GII) and the created Social Innovation Index (SII) were compared. In addition, a ranking is made among these countries according to the results of the Social Innovation Index (SII) created within the scope of this study.