History in contemporary Russian cinema, patriotic dreams, complicated memories
Çağdaş Rus sinemasında tarih, vatansever hayaller, karmaşık hafızalar
  1. Tez No: 695023
  2. Yazar: OĞUZHAN MUTLUER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. HAKAN KIRIMLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Hafıza siyaseti çağdaş Rus siyasetinin önemli bir parçasıdır. Rus yönetiminin geçmişi yeniden yorumlaması, Sovyetler Birliği'nin dağılması sonucu ortaya çıkan kimlik krizinin üstesinden gelmek için kullandığı önemli bir vazifedir. Tarihi filmler liderlik için yeni mitler vasıtasıyla verilen vatansever mesajlar doğrultusunda yeni sosyal hafızalar yaratmak adına uygun bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Bu amaç doğrultusunda vatansever film projesi hayata geçmiştir. Bu tezde çağdaş Rus sinemasından bir film seçkisi tarihsel film analizi yöntemiyle incelenecektir. Tarihi filmler, tarihçilik alanında üzerinde çalışılmış bir konudur. İlk etapta kullanılacak metodoloji ele alınacaktır. Sonrasında Rus sinema tarihinin temel endüstriyel dinamikleri ve tarihi film yapımı tartışılacaktır. İlerleyen bölümlerde belirtilen film seçkisi, Rus tarihini ne şekilde yansıttıkları çerçevesinde analiz edilecektir. Sonuç bölümünde vatansever film projesinin belirgin sorunları ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
The politics of memory is a highly significant part of contemporary Russian politics. Reinterpreting history is a critical duty of the recent Russian administration to overcome the identity crisis that has emerged after the dissolution of the Soviet Union. Historical films emerged as an appropriate option for the leadership to construct a new societal memory by conveying patriotic messages with the help of creating myths. A patriotic filmmaking project has been initiated for this purpose. This dissertation aims to discuss the content of some notable contemporary Russian historical films by using historical film analysis. Analyzing historical films has been a common topic in historiography. The methodology that is used in the dissertation will be evaluated in the first part. Latterly, the history of Russian cinema concerning the industrial dynamics and the basis of historical films will be discussed. In the following chapters, a selected filmography will be analyzed concerning their portrayal of Russian history. In conclusion, the notable setbacks and entanglements of the patriotic filmmaking project will be presented.