Atatürk Gögüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde akciğer kanseri tanılı hastalarda epidemiyolojik özellikler
Epidemiological features of patients with lung cancer at Atatürk Thoracic Disease and Thoracic Surgery Training and Research Hospital
- Tez No: 695025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEBRAİL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Akciğer kanseri, 20.yüzyılın ilk yarısından itibaren sıklık kazanmaya başlamıştır. Tüm dünyada kanser olgularının %12,8'inden ve kansere bağlı ölümlerin %17,8'inden akciğer kanseri sorumludur. Ülkemizde akciğer kanserinin insidansı, 11,5/100000'dir. Diğer birçok kanserle olan ilişkisi açığa çıkarılmış olan tütün kullanımının, akciğer kanseri temelindeki etkileri daha kuvvetlidir. İnsidansının belirlenmesine yönelik çalışmalarda yıllar içerisinde tütün kullanımı ile paralel bir seyir izlediği görülmüştür. İzleyen yıllarda birer risk faktörü olarak gündeme gelen demografik özellikler(yaş, cinsiyet, ırk, yaşam bölgesi vb.) sosyoekonomik durum, genetik yapı, fiziksel aktivite ve beslenme bozuklukları gibi kanser etiyolojisinde yer alan faktörlere ek olarak; çevresel ve işyeri maruziyetleri de dikkat çekmeye başlamıştır. Akciğer kanseri tüm dünyada en başta gelen önlenebilir ölüm nedenlerindendir. Akciğer kanserinin mortalitesi tedavi seçeneklerindeki gelişmeye rağmen yüksek seyretmektedir. Bu açıdan hastalığın evresi büyük önem taşımaktadır. Özellikle erken evre akciğer kanserinde cerrahi ve adjuvan tedavilerle mortalitede anlamlı düşmelere ulaşılmıştır. Ancak, randomize kontollü çalışmalarla mortaliteyi azalttığı kanıtlanamadığından günümüzde, hastalığın erken evrede tanı almasını sağlayacak kitlesel tarama çalışmaları önerilmemektedir. Bu açıdan, epidemiyolojik çalışmaların yönergelerinin uygulanması ile kişisel, çevresel ve mesleksel özellikleri nedeniyle riskli toplulukların belirlenmesi gerekmektedir. Bu topluluklarla sınırlandırılmış tarama protokolleri ile erken tanıya ve böylece düşük mortalite oranlarına ulaşılabilir. Çalışmamızda hastanemize başvurarak akciğer kanseri tanısı almış olguların özelliklerini derleyerek, ülkemizde bu hastalığın epidemiyolojisine güncel bir veri katımı amaçlanmıştır. Bu sayede risk altındaki topluluklar belirlenerek korunma politikaları geliştirilebilir ve tarama protokolleri sınırlandırılarak etkinleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer has been increasing since the early 20th century. Lung cancer constitutes 12.8% of all cancers and is responsible for 17.8% of all cancer related deaths. The incidence in Turkey is 11.5/100,000. The relationship between smoking and most of the cancers has already been established but the links are more stronger in lung cancer. The incidence rates of lung cancer seems to be parallel to the smoking trends. Environmental and occupational exposures are serious risk factors together with some demographic features, socieconomical status, genetic background, physical condition and malnutrition. Lung cancer is one of the main cause of death which is already preventable. Unfortunately, the mortality trends still stay high despite the improvements in treatment modalities but surgery and adjuvant treatments together are very effective especially in early stages. A nationwide work to diagnose the disease in early stages seems to be logical, but at the present time it still is not recommended to switch into population based surveillance protocols. Rather, epidemiologic data may guide us to find the population under risk and to initiate a restricted surveillance strategy. In our study, we reviewed the features of cases with lung cancer in our center. Our aim was to give an updated epidemiological data which may guide us during the determination of high risk population.