Ülkemizdeki adli vakalarda palinolojinin kullanımı ve yararları
Usage and benefits of palynology in forensic cases in our country
- Tez No: 695046
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde adli olaylar artan oranda devam ederken, teknolojinin de katkılarıyla birlikte çok disiplinli yaklaşımların geliştirilmesi, olayların aydınlatılmasında büyük önem taşımaktadır. İnsan veya nesnelerin belirli yerler veya zamanlarla arasındaki bağlantıyı çözümleyebilmek için, hem tek başına hem de diğer bilim dallarıyla birlikte kullanılan adli palinoloji, adli olayların aydınlatılmasına yardımcı olur. Her bölgenin coğrafi konumuna ilişkin çıkarımlara izin veren kendine özgü bir florası ve polen imzası vardır. Özellikle palinolojik örneklerin çıplak gözle görülmemesi, birbirinden farklı yapıda olmaları, çürümeye karşı dirençli olmaları ve hemen hemen her türlü yüzeyde bulunabilmeleri, onların bitkilerin parmak izi olarak nitelendirilmesini sağlar. Bu özelliklerinden yola çıkılarak yapılan bu çalışmada, Türkiye'nin farklı bölgelerinde farklı zamanlarda gerçekleşen kaçak kazı, çocuk cinayeti, hayvan hırsızlığı, adam öldürme, uyuşturucu kullanma ve bulundurma, 2313 sayılı kanuna muhalefet, mala zarar verme, gasp gibi birbirinden farklı 12 olay ve giysi, ayakkabı, çuval, bebek bezi, kumaş parçaları, toprak, bitki kalıntıları, hayvan kılı, hayvan dışkısı ve tütün gibi birbirinden farklı 60 materyal ile çalışılmıştır. Maliyet ve zaman açısından daha uygun olduğu değerlendirilen yıkama yöntemi kullanılmış, Wodehouse yöntemi baz alınarak hazırlanan preparatlarda palinolojik incelemeler yapılmıştır. İncelemeler sonucu 8508 adet polen sayılmış, 27 familya ve 36 cins belirlenmiştir. Elde edilen palinolojik veriler değerlendirilip, detaylı bir şekilde hazırlanan bilirkişi raporları ilgili makamlara gönderilmiştir. Türkiye'de yapılan bu çalışma, adli olayların çözümlenmesinde adli palinolojiden yararlanılabileceğini ve adalet sistemine büyük katkı sağlanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, while forensic events continue at an increasing rate, the development of multidisciplinary approaches with the contribution of technology are of great importance in illuminating the events. Forensic palynology, which is used both alone and with other branches of science to analyse the connection between people or objects with certain places or times, helps to illuminate forensic events. Each region has its own unique flora and pollen signature, which allows inferences regarding its geographical location. In particular, the fact that palynological specimens are invisible to the naked eye, that they have different structures, and that they are resistant to decay and can be found on almost any surface, enable them to be considered as fingerprints of plants. Based on these features, in this study, 12 different events such as illegal excavation, child murder, animal theft, murder, possession and breeding of drugs, damage to property, extortion, drug use and possession, which took place at different times in different regions of Turkey, and a total of 60 different materials such as clothes, shoes, sacks, pieces of fabric, soil, plant remains, animal hair, animal feces and tobacco were studied. The washing method, which is considered to be more suitable in terms of cost and time, was used, and palynological examinations were made on the preparations prepared based on the Wodehouse method. As a result of the investigations, 8508 pollen grains were counted, 27 families and 36 genera were determined. The palynological data obtained were evaluated and the expert reports prepared in detail were sent to the relevant authorities. This study conducted in Turkey has shown that forensic palynology can be used in the analysis of forensic events and a great contribution can be made to the justice system.